Boys Varsity 2.5 miles
PLACE TEAM POINTS PLACES OF FINISHERS AVG. TIME SPREAD
1 Hopkins 19 1 2 3 6 7 9 13 13:18 28
2 Newtown 55 5 8 10 12 20 26 32 13:53 1:03
3 Wilton 85 14 15 16 18 22 27 31 14:18 21
4 Fairfield Prep 99 4 19 23 25 28 30 14:20 1:37
5 Guilford 102 11 17 21 24 29 33 34 14:26 1:03
Individuals
1. Hopkins
1 Brooks Udlesman, Sr 13:05 5:16
2 Charles Walden, So 13:11 5:19
3 David Arnett, Sr 13:14 5:20
6 Andrew Fredrickson, Sr 13:28 5:25
7 Adam Blythe, Jr 13:32 5:27
Time = 1:06:28 Places = 19
2. Newtown
5 Peter Dittmar, Sr 13:26 5:25
8 Matt Cole, Sr 13:43 5:32
10 Ryan Kraft, Sr 13:52 5:35
12 Jon Larsen, Sr 13:55 5:36
20 Kevin Donahue, So 14:28 5:50
Time = 1:09:21 Places = 55
3. Wilton
14 Niel Adige, Sr 14:10 5:43
15 Jeff Raggazzini, So 14:13 5:44
16 Matt Fuentes, Sr 14:17 5:45
18 Mike O'Halloran, Sr 14:20 5:47
22 Todd Abrams, Jr 14:31 5:51
Time = 1:11:29 Places = 85
4. Fairfield Prep
4 Dan Hodson, Sr 13:16 5:21
19 Joshua Patrick, So 14:22 5:47
23 Matt Lozier, Sr 14:34 5:52
25 Greg Ziemak, Sr 14:37 5:53
28 John Kavulich, Jr 14:53 6:00
Time = 1:11:40 Places = 99
5. Guilford
11 Steve Bergantino, Jr 13:53 5:36
17 Sean Hickey, Jr 14:18 5:46
21 Tom Elliott, Jr 14:28 5:50
24 Sam Krumholz, Sr 14:36 5:53
29 Matt McGregor, So 14:56 6:01
Time = 1:12:10 Places = 102
Top
Girls Varsity 2.2 Miles
PLACE TEAM POINTS PLACES OF FINISHERS AVG. TIME SPREAD
1 Guilford 44 5 8 9 10 12 16 22 14:17 28
2 New Fairfield 57 2 4 11 17 23 27 28 14:26 1:28
3 Hopkins 74 3 6 14 25 26 29 32 14:43 1:42
4 Wilton 78 1 7 18 21 31 33 14:39 2:51
5 Trumbull 91 13 15 19 20 24 30 14:57 51
6 Darien 180 34 35 36 37 38 39 17:01 33
Individuals
1. Guilford
5 Amelia Farnham, Fr 13:58 6:21
8 Cat Hayes, Fr 14:19 6:30
9 Elizabeth Noble, Jr 14:19 6:30
10 Catherine Axley, Jr 14:22 6:32
12 Alex Thompson, So 14:26 6:33
Time = 1:11:22 Places = 44
2. New Fairfield
2 Laura Simons 13:47 6:16
4 Karen Hillery 13:54 6:19
11 Alyse Keller 14:24 6:33
17 Jen Perricone 14:52 6:45
23 Emily Kahn 15:14 6:55
Time = 1:12:10 Places = 57
3. Hopkins
3 Julia Lustick, Sr 13:52 6:18
6 Kara Pellegrino, So 14:00 6:22
14 Sarah Lamb, Jr 14:38 6:39
25 Amy Leroux, So 15:30 7:02
26 Sophia Golden, Sr 15:34 7:04
Time = 1:13:32 Places = 74
4. Wilton
1 Kerri Lyons, Jr 13:02 5:55
7 Kerry Hand, Sr 14:14 6:28
18 Amy Jones, So 14:56 6:47
21 Afton Fleming, So 15:10 6:54
31 Celeste Karpow, Sr 15:52 7:12
Time = 1:13:11 Places = 78
5. Trumbull
13 Emily Hoffmann, Sr 14:29 6:35
15 Jill Taylor, Sr 14:44 6:42
19 Brenna Stewart, Sr 15:05 6:51
20 Martha Krahn, Sr 15:07 6:52
24 Jaclyn Siegel, So 15:19 6:58
Time = 1:14:42 Places = 91
6. Darien
34 Penny Zuckerman, Jr 16:45 7:37
35 Annie Rich, Jr 16:47 7:37
36 Sheila Michels, Jr 16:59 7:43
37 Annie Markham, Sr 17:17 7:51
38 Bronwyn Ross, So 17:18 7:51
Time = 1:25:04 Places = 180
Boys JV 2.5 Miles
PLACE TEAM POINTS PLACES OF FINISHERS AVG. TIME SPREAD
1 Hamden 57 3 6 11 16 21 24 25 14:57 47
2 Hopkins 58 4 5 8 19 22 44 53 14:58 47
3 Fairfield Prep 85 2 13 14 20 36 39 43 15:10 1:26
4 Trumbull 98 1 10 17 32 38 46 50 15:17 1:30
5 New Canaan 103 7 9 28 29 30 40 45 15:18 51
6 Newtown 138 15 18 27 37 41 49 15:36 58
7 Guilford 155 12 23 26 42 52 56 59 15:46 1:55
8 Ridgefield 222 31 35 47 54 55 57 58 16:35 1:59
9 Westhill 226 33 34 48 51 60 16:37 2:36
Individuals
1. Hamden
3 Max Greger-Moser, Sr 14:33 5:52
6 David Rosenberg, Sr 14:49 5:58
11 Todd Massari, Jr 14:53 6:00
16 Sean Buckley, So 15:12 6:08
21 Kevin Guthrie, Sr 15:20 6:11
Time = 1:14:44 Places = 57
2. Hopkins
4 James Packard, Jr 14:36 5:53
5 Nate Clark, Sr 14:41 5:55
8 John Beller, Jr 14:51 5:59
19 Taylor Mawhinney, So 15:18 6:10
22 Evan Michaelson, Jr 15:23 6:12
Time = 1:14:47 Places = 58
3. Fairfield Prep
2 Will Coursen, So 14:32 5:51
13 Steve Discenza, Jr 15:00 6:03
14 Sean Doocy, So 15:04 6:04
20 Ryan Morrison, Jr 15:19 6:10
36 Kevin Holforty, Jr 15:57 6:26
Time = 1:15:49 Places = 85
4. Trumbull
1 Brian Bonds, So 14:30 5:51
10 Phil Payson, Jr 14:52 5:59
17 Tilton Fifield, Jr 15:14 6:08
32 Mike Nilan, So 15:47 6:22
38 Tyler Rice, So 15:59 6:27
Time = 1:16:21 Places = 98
5. New Canaan
7 Brantley Hooks, Sr 14:49 5:58
9 Chas Webb, Sr 14:51 5:59
28 Robert Olshefski, So 15:34 6:16
29 Christopher Dalia, So 15:35 6:17
30 Brendan Reilly, Sr 15:39 6:19
Time = 1:16:26 Places = 103
6. Newtown
15 Seth Hull 15:06 6:05
18 Mike Mangarella, Sr 15:17 6:10
27 Anthony Klabonski, So 15:34 6:16
37 Nick Isles, Sr 15:58 6:26
41 Sean OĆConnell, So 16:03 6:28
Time = 1:17:57 Places = 138
7. Guilford
12 Garrett Linske, Jr 14:55 6:01
23 Matt Richerson, Fr 15:25 6:13
26 Chris Federici, Sr 15:33 6:16
42 Jeremy Wong, Jr 16:08 6:30
52 Matt Miessau, Jr 16:49 6:47
Time = 1:18:48 Places = 155
8. Ridgefield
31 Matt Oakes, Fr 15:43 6:20
35 Alex Blank, Fr 15:55 6:25
47 Justin Tufariello, Fr 16:20 6:35
54 David Stingle, Fr 17:14 6:57
55 Cliff Cobelli, Fr 17:42 7:08
Time = 1:22:52 Places = 222
9. Westhill
33 Matt Denning, So 15:51 6:23
34 Griffin Farro, So 15:51 6:23
48 Matt McManus, So 16:21 6:35
51 Nicholas Pon, So 16:36 6:41
60 Richard Breen, Jr 18:26 7:26
Time = 1:23:03 Places = 226
Girls JV 2.2 Miles
PLACE TEAM POINTS PLACES OF FINISHERS AVG. TIME SPREAD
1 Guilford 27 2 4 6 7 8 16 15:27 1:01
2 Hamden 45 3 5 10 13 14 32 36 15:52 1:33
3 Newtown 97 9 11 20 26 31 33 35 16:42 1:19
4 Trumbull 98 15 17 19 23 24 25 29 16:43 29
5 New Canaan 101 12 18 21 22 28 34 39 16:46 48
6 Greenwich 149 1 27 30 41 50 18:05 7:09
7* Darien 215 38 40 42 47 48 49 20:00 3:07
8* Westhill 215 37 43 44 45 46 19:46 2:50
Individuals
1. Guilford
2 Carrie Kinsella, Jr 14:53 6:46
4 Kierney Waldren, Jr 15:01 6:50
6 Clara Juncadella, Sr 15:29 7:02
7 Bethany Muller, So 15:54 7:13
8 Shannon Curry, So 15:54 7:14
Time = 1:17:11 Places = 27
2. Hamden
3 Maddie Williams, Sr 14:57 6:48
5 Tessa Engel, So 15:13 6:55
10 Erin Fox, So 16:09 7:20
13 Tiffany Boyd, Jr 16:28 7:29
14 Becky Brown, So 16:30 7:30
Time = 1:19:17 Places = 45
3. Newtown
9 Ellen Reid 16:07 7:20
11 Megan Rogers 16:11 7:21
20 Katie Fullman 16:40 7:35
26 Quincey Blanchard 17:06 7:46
31 Noora Mielikarnen 17:26 7:55
Time = 1:23:29 Places = 97
4. Trumbull
15 Emma Rogers, So 16:32 7:30
17 Betsy Stanley, So 16:33 7:31
19 Emily Pierson, Sr 16:38 7:34
23 Victoria Costello, Sr 16:52 7:40
24 Brigitte Granger, Jr 17:00 7:44
Time = 1:23:34 Places = 98
5. New Canaan
12 Libby Masback, Jr 16:25 7:28
18 Meg Peterson, Sr 16:34 7:32
21 Jessica Widas, So 16:43 7:36
22 Alexandra Markiewicz, So 16:51 7:40
28 Anna Hughes, So 17:13 7:49
Time = 1:23:46 Places = 101
6. Greenwich
1 Mariam Alam, Jr 14:40 6:40
27 Alison Wynn, So 17:08 7:47
30 Emily Anatole, Fr 17:24 7:55
41 Katherine Sanden 19:24 8:49
50 Elise Wilkinson, Jr 21:49 9:55
Time = 1:30:25 Places = 149
7*. Darien
38 Mika Ike, Fr 18:21 8:20
40 Catherine Flaherty, So 19:13 8:44
42 Brennan Van Munching, Jr 19:28 8:51
47 Katie Pearson, Jr 21:27 9:45
48 Malissa Dailey, Fr 21:28 9:45
Time = 1:39:57 Places = 215
8*. Westhill
37 Nadya Teubert 18:09 8:15
43 Sarah Cunningham, Jr 19:39 8:56
44 Alex Niemi, So 19:50 9:01
45 Melissa Barr, Jr 20:10 9:10
46 Jessica Calorossi, Jr 20:59 9:32
Time = 1:38:47 Places = 215
Boys Freshmen 1.5 Miles
PLACE TEAM POINTS PLACES OF FINISHERS AVG. TIME SPREAD
1 Danbury 34 1 6 7 8 12 13 15 9:30 50
2 Fairfield Prep 66 2 10 11 19 24 28 29 9:42 1:05
3 New Canaan 82 3 9 22 23 25 26 27 9:52 1:00
4 Guilford 101 4 16 17 30 34 35 10:06 1:30
5 Greenwich 120 14 18 21 31 36 10:28 2:11
6 Westhill 127 5 20 32 33 37 38 10:39 2:28
Individuals
1. Danbury
1 Parker Boudreau, Fr 8:55 5:56
6 Jimmy Reinhardt, Fr 9:36 6:24
7 Brandon Priola, Fr 9:37 6:25
8 Troy Pandolfi, Fr 9:39 6:26
12 John Ferenz, Fr 9:44 6:29
Time = 47:29 Places = 34
2. Fairfield Prep
2 Matt Watson, Fr 9:02 6:01
10 John Pierson, Fr 9:40 6:26
11 Mike Romano, Fr 9:43 6:28
19 Andrew Eder, Fr 9:56 6:37
24 Dan Morrisson, Fr 10:07 6:44
Time = 48:27 Places = 66
3. New Canaan
3 John Norton, Fr 9:17 6:11
9 Charles Perkins, Fr 9:39 6:26
22 Will Hanley, Fr 10:04 6:42
23 Kenny Slattery, Fr 10:05 6:43
25 Colin Greaney, Fr 10:16 6:50
Time = 49:19 Places = 82
4. Guilford
4 Nick Sondej, Fr 9:25 6:16
16 Taylor Gregoire-Wright, Fr 9:47 6:31
17 Pat Martucci, Fr 9:50 6:33
30 Wei Guo, Fr 10:33 7:02
34 Josh Fogarty, Fr 10:54 7:16
Time = 50:27 Places = 101
5. Greenwich
14 John Sitarz, Fr 9:45 6:30
18 Conor Laux, Jr 9:51 6:34
21 Russell Slater, Fr 10:03 6:42
31 James Wilson, Fr 10:43 7:09
36 Angus McAvity, Fr 11:56 7:57
Time = 52:16 Places = 120
6. Westhill
5 Brian Freilich, Fr 9:30 6:20
20 James Grebey, Fr 10:00 6:40
32 Asher Von Stein, Fr 10:52 7:14
33 Tommy Breen, Fr 10:53 7:15
37 Kyle Verma, Fr 11:58 7:58
Time = 53:11 Places = 127
Girls Freshmen 1.5 Miles
PLACE TEAM POINTS PLACES OF FINISHERS AVG. TIME SPREAD
1 Trumbull 15 1 2 3 4 5 6 7 11:53 45
Individuals
1. Trumbull
1 Kacie Burke, Fr 11:28 7:39
2 Sam Bykowski, Fr 11:47 7:51
3 Kelsey Madrid, Fr 11:54 7:56
4 Sigourney Norman, Fr 12:06 8:03
5 Christine Murphy, Fr 12:12 8:08
Time = 59:25 Places = 15