Boys 100 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Braga, Nick 19 Valley Regional 12.40 11.76 5 5
2 Chacon, Carlos 19 Old Saybrook 12.00 12.02 5 3
3 Kya, Kyaw 19 Prince Tech 13.10 12.12 4 1
4 Thomas, Max 19 Old Saybrook 12.10 12.15 5
5 Brown, Dalton 19 Haddam Killingwo 12.50 12.52 5
6 Roper, Jonathan 19 East Hampton 12.50 12.80 5
7 Truman, Brendan 19 East Catholic 13.17 12.88 4
8 Simone, Hunter 19 East Catholic 13.20 13.17 3
9 Moshier, Devon 19 Old Saybrook 12.60 13.18 5
10 Ouellette, Nick 19 Haddam Killingwo 12.90 13.59 4
11 O'Connel, Aidan 19 Coginchaug 14.00 14.12 3
12 Carlin, James 19 Old Saybrook 14.00 14.31 2
13 Ghoreshi, Kamron 19 East Catholic 14.20 14.41 1
14 Welsh, Liam 19 Old Saybrook 14.20 14.76 2
15 Keeler, Jordan 19 Westbrook 14.00 15.24 2
16 Major, Matt 19 Portland 20.10 15.25 1
17 Shaw, Justin 19 Old Lyme 17.80 15.46 1
18 Farrell, Stephen 19 Westbrook 15.00 15.66 1
19 Davignon, Austin 19 Portland 20.00 18.78 1
Boys 200 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Braga, Nick 19 Valley Regional 24.80 24.33 5 5
2 Chacon, Carlos 19 Old Saybrook 24.80 24.66 5 3
3 Santos, Ryan 19 Valley Regional 24.90 24.73 5 1
4 Thomas, Max 19 Old Saybrook 25.00 25.01 5
5 Kya, Kyaw 19 Prince Tech 25.50 25.04 5
6 Medvecky, Jaxon 19 Portland 24.90 25.21 5
7 Simone, Hunter 19 East Catholic 27.14 26.53 4
8 Getz, Evan 19 Old Lyme 29.90 26.69 2
9 Truman, Brendan 19 East Catholic 27.90 26.96 3
10 Roper, Jonathan 19 East Hampton 26.50 27.03 4
11 Sheehy, Colin 19 Coginchaug 27.20 27.40 4
12 Knapp, Tyler 19 Haddam Killingwo 27.50 27.67 3
13 Ulizio, Chris 19 Coginchaug 26.80 27.99 4
14 Moshier, Devon 19 Old Saybrook 28.10 3
15 Nicholas, Myers 19 Old Lyme 29.80 28.48 2
16 Murphy, James 19 Haddam Killingwo 28.90 29.13 3
17 Ghoreshi, Kamron 19 East Catholic 31.50 29.91 1
18 Carlin, James 19 Old Saybrook 31.50 29.92 1
19 Syed, Adam 19 Old Lyme 30.40 29.99 2
20 Welsh, Liam 19 Old Saybrook 31.00 30.83 2
21 Keeler, Jordan 19 Westbrook 30.00 31.08 2
22 Shaw, Justin 19 Old Lyme 34.70 32.45 1
23 Farrell, Stephen 19 Westbrook 35.00 33.53 1
24 Davignon, Austin 19 Portland 42.00 40.36 1
Boys 400 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Harlow, Dylan 19 Old Lyme 54.50 55.62 3 5
2 Jean -baptiste, Julian 18 Valley Regional 57.44 3 3
3 Adams, Ryan 19 East Hampton 59.30 58.26 3 1
4 Getz, Evan 19 Old Lyme 59.90 58.82 3
5 Nicholas, Myers 19 Old Lyme 1:00.10 1:02.06 3
6 Kelly, Colin 19 Coginchaug 1:03.00 1:03.33 2
7 Breckenfeld, Liam 19 Valley Regional 1:06.00 1:04.94 2
8 Anderson, Josh 19 East Hampton 1:02.70 1:05.53 2
9 Braga, Joseph 19 Valley Regional 1:15.00 1:05.63 1
10 Beebe, Sam 19 Westbrook 1:15.00 1:06.64 1
11 Syed, Adam 19 Old Lyme 1:02.10 1:08.66 2
12 Williams, Alex 19 Old Lyme 1:19.90 1:09.03 1
13 Patterson, Sean 19 Valley Regional 1:15.00 1:11.24 1
-- Rivera, Moises 19 Prince Tech 59.00 FS 3
Boys 800 Meter Run
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Henderson, Shane 19 Old Saybrook 2:07.00 2:07.84 2 5
1:01.64 (1:01.64) 2:07.84 (1:06.21)
2 Blue, Casey 19 Old Lyme 2:12.00 2:20.51 2 3
1:06.85 (1:06.85) 2:20.51 (1:13.66)
3 Diluca, James 19 Valley Regional 2:26.00 2:23.84 2 1
1:10.45 (1:10.45) 2:23.84 (1:13.40)
4 Anderson, Josh 19 East Hampton 2:34.60 2:25.01 2
1:12.69 (1:12.69) 2:25.01 (1:12.32)
5 Montecalvo, Jason 19 Valley Regional 2:27.00 2:26.63 2
1:13.10 (1:13.10) 2:26.63 (1:13.53)
6 Brainard, Chris 17 Westbrook 2:27.28 2
1:11.87 (1:11.87) 2:27.28 (1:15.42)
7 Pesantez, Joseph 19 Westbrook 2:25.00 2:31.91 2
1:12.99 (1:12.99) 2:31.91 (1:18.92)
8 Clark, Tyler 19 Old Lyme 2:40.00 2:35.96 1
1:13.04 (1:13.04) 2:35.96 (1:22.92)
9 Rivera, Moises 19 Prince Tech 2:30.00 2:36.88 2
1:13.55 (1:13.55) 2:36.88 (1:23.33)
10 O'Connel, Aidan 19 Coginchaug 2:45.00 2:42.69 1
1:22.23 (1:22.23) 2:42.69 (1:20.47)
11 Link, Alexander 19 East Hampton 2:42.00 2:43.39 1
1:23.10 (1:23.10) 2:43.39 (1:20.29)
12 Williams, Alex 19 Old Lyme 2:55.00 2:44.12 1
1:20.21 (1:20.21) 2:44.12 (1:23.92)
13 Prendergast, David 19 Valley Regional 2:40.00 2:45.37 1
1:21.64 (1:21.64) 2:45.37 (1:23.73)
14 Breckenfeld, Liam 19 Valley Regional 2:30.00 2:53.86 2
1:22.16 (1:22.16) 2:53.86 (1:31.71)
15 Beebe, Sam 19 Westbrook 3:00.00 3:01.36 1
1:21.73 (1:21.73) 3:01.36 (1:39.64)
Boys 1600 Meter Run
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Sigersmith, LJ 19 Old Saybrook 5:08.00 5:03.16 2 5
2:34.01 (2:34.01) 5:03.16 (2:29.15)
2 Diluca, James 19 Valley Regional 5:10.00 5:05.67 2 3
2:33.63 (2:33.63) 5:05.67 (2:32.04)
3 Blue, Casey 19 Old Lyme 5:10.00 5:06.67 2 1
2:33.95 (2:33.95) 5:06.67 (2:32.72)
4 Montecalvo, Jason 19 Valley Regional 5:20.00 5:07.59 2
2:33.69 (2:33.69) 5:07.59 (2:33.90)
5 Pesantez, Joseph 19 Westbrook 5:22.00 5:11.87 2
2:35.39 (2:35.39) 5:11.87 (2:36.49)
6 Fauvel, Zachary 19 East Hampton 5:24.00 5:12.04 2
2:36.44 (2:36.44) 5:12.04 (2:35.61)
7 Smelser, William 19 Old Saybrook 5:17.00 5:13.63 2
2:35.50 (2:35.50) 5:13.63 (2:38.13)
8 Pennie, Thomas 19 Old Lyme 5:24.00 5:14.10 2
2:36.03 (2:36.03) 5:14.10 (2:38.08)
9 Matera, Mark 19 Portland 5:15.00 5:17.78 2
2:34.76 (2:34.76) 5:17.78 (2:43.02)
10 Roth, Nicholas 19 Old Lyme 5:59.00 5:28.45 1
2:47.26 (2:47.26) 5:28.45 (2:41.19)
11 Dana, Brendan 19 Coginchaug 5:40.00 5:42.18 1
2:53.21 (2:53.21) 5:42.18 (2:48.97)
12 Link, Alexander 19 East Hampton 5:49.00 5:54.39 1
2:57.88 (2:57.88) 5:54.39 (2:56.51)
13 Clark, Tyler 19 Old Lyme 5:55.00 5:57.39 1
2:54.39 (2:54.39) 5:57.39 (3:03.01)
14 Prendergast, David 19 Valley Regional 6:35.00 6:00.15 1
2:58.02 (2:58.02) 6:00.15 (3:02.13)
15 Ryan, Michael 19 Valley Regional 7:00.00 6:29.26 1
3:14.36 (3:14.36) 6:29.26 (3:14.90)
16 Rock, Cooper 19 Valley Regional 7:30.00 6:29.79 1
3:15.05 (3:15.05) 6:29.79 (3:14.75)
Boys 3200 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Fauvel, Zachary 19 East Hampton 11:59.00 11:25.37 5
5:50.70 (5:50.70) 11:25.37 (5:34.67)
2 Pennie, Thomas 19 Old Lyme 12:20.00 11:26.35 3
5:38.71 (5:38.71) 11:26.35 (5:47.65)
3 Matera, Mark 19 Portland 11:15.00 12:04.63 1
5:43.59 (5:43.59) 12:04.63 (6:21.04)
4 Roth, Nicholas 19 Old Lyme 14:00.00 12:51.70
6:14.68 (6:14.68) 12:51.70 (6:37.02)
Boys 110 Meter Hurdles
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 O'Brien, Jason 19 Valley Regional 17.10 17.09 5
2 Medvecky, Jaxon 19 Portland 17.50 17.19 3
3 Arcari, Timothy 19 Coginchaug 17.70 19.15 1
4 Duvall, Josh 19 East Catholic 19.32 19.72
Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 O'Brien, Jason 19 Valley Regional 44.10 44.53 2 5
2 Medvecky, Jaxon 19 Portland 44.40 45.90 2 3
3 Arcari, Timothy 19 Coginchaug 46.70 46.64 2 1
4 Duvall, Josh 19 East Catholic 47.58 47.38 2
5 McGrath, Jesse 19 East Hampton 53.70 54.92 1
6 Zolnik, Connor 19 Coginchaug 51.00 54.93 1
Boys 4x100 Meter Relay
===================================================================================
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Old Saybrook 'A' 47.80 47.67 2 5
1) Moshier, Devon 19 2) Gableman, John 19
3) Chacon, Carlos 19 4) Thomas, Max 19
2 East Catholic 'A' 49.20 49.55 2
1) Duvall, Josh 19 2) DeRosa, Joe 19
3) Truman, Brendan 19 4) Simone, Hunter 19
3 Coginchaug 'A' 50.00 51.03 1
1) Arcari, Timothy 19 2) Ulizio, Chris 19
3) Sheehy, Colin 19 4) Rovelli, Hayden 19
4 Old Lyme 'A' 59.50 52.06 1
1) Getz, Evan 19 2) Harlow, Dylan 19
3) Nicholas, Myers 19 4) Syed, Adam 19
5 East Hampton 'A' 50.10 52.79 1
1) Adams, Ryan 19 2) Nevico, Michael 19
3) Thomas, Jared 19 4) Roper, Jonathan 19
6 Haddam Killingworth 'A' 49.10 53.51 2
1) Brown, Dalton 19 2) Knapp, Tyler 19
3) Murphy, James 19 4) Ouellette, Nick 19
7 Coginchaug 'B' 53.00 57.23 1
1) Albin, Zach 19 2) Ballard, Ethan 19
3) Nizen, Andew 19 4) Venables, Joseph 19
Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Haddam Killingworth 'A' 3:56.90 3:59.40 5
1) Bruder, James 19 2) Freeman, Seth 19
3) Murray, Carter 19 4) Criscuolo, Kyle 19
2:02.00 (2:02.00) 3:00.07 (58.08) 3:59.40 (59.33)
2 Coginchaug 'A' 4:15.00 4:32.37
1) Skelps, David 19 2) Venables, Joseph 19
3) Kelly, Colin 19 4) O'Connel, Aidan 19
2:13.42 (2:13.42) 3:27.25 (1:13.84) 4:32.37 (1:05.12)
3 Westbrook 'A' 5:00.00 4:57.82
1) Beebe, Sam 19 2) Farrell, Stephen 19
3) Keeler, Jordan 19 4) Pesantez, Joseph 19
2:35.85 (2:35.85) 3:47.27 (1:11.43) 4:57.82 (1:10.55)
Boys 4x800 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Haddam Killingworth 'A' 9:20.50 9:32.40 5
1) Bruder, James 19 2) Criscuolo, Kyle 19
3) Freeman, Seth 19 4) Murray, Carter 19
2:22.36 (2:22.36) 4:53.94 (2:31.58) 7:11.74 (2:17.81) 9:32.40 (2:20.66)
2 Old Lyme 'A' 10:55.00 10:15.11
1) Blue, Casey 19 2) Pennie, Thomas 19
3) Clark, Tyler 19 4) Roth, Nicholas 19
2:26.39 (2:26.39) 5:07.79 (2:41.41) 7:48.51 (2:40.72) 10:15.11 (2:26.60)
3 Valley Regional 'A' 10:15.00 10:27.87
1) Diluca, James 19 2) Patterson, Sean 19
3) Ryan, Michael 19 4) Montecalvo, Jason 19
2:26.56 (2:26.56) 5:08.31 (2:41.75) 7:59.90 (2:51.60) 10:27.87 (2:27.97)
Boys High Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Bond, Christian 19 Portland 4-08.00 5-06.00 5
4-08 4-10 5-00 5-02 5-04 5-06 5-08
O O O O O O XXX
2 Caruso, Joseph 19 East Hampton 4-08.00 5-02.00 3
4-08 4-10 5-00 5-02 5-04
O O O O XXX
3 Helchowski, Timothy 19 Valley Regional 4-10.00 5-00.00 1
4-08 4-10 5-00 5-02
O XXO XO XXX
-- Thomas, Jared 19 East Hampton 4-08.00 NH
4-08
XXX
Boys Pole Vault
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Caruso, Joseph 19 East Hampton 8-00.00 10-00.00 5
7-00 7-06 8-00 8-06 9-00 9-06 10-00 10-06
P P P O O O XO XXX
2 Rovelli, Hayden 19 Coginchaug 9-00.00 J10-00.00 3
7-00 7-06 8-00 8-06 9-00 9-06 10-00 10-06
P O O O XXO XXO XO XXX
3 Knapp, Tyler 19 Haddam Killingwo 7-06.00 9-06.00 1
7-00 7-06 8-00 8-06 9-00 9-06 10-00
O O O O O XO XXX
4 Ulizio, Chris 19 Coginchaug 8-00.00 8-06.00
7-00 7-06 8-00 8-06 9-00
P O O O XXX
5 Braga, Joseph 19 Valley Regional 7-06.00 8-00.00
7-00 7-06 8-00 8-06
O O XO XXX
6 Zolnik, Connor 19 Coginchaug 7-06.00 7-06.00
7-00 7-06 8-00
O XO XXX
7 McGrath, Jesse 19 East Hampton 7-00.00 7-00.00
7-00 7-06
O XXX
Boys Long Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Kya, Kyaw 19 Prince Tech 18-05.00 17-06.00 5
17-03 17-06 16-11
2 Harlow, Dylan 19 Old Lyme 18-06.00 16-09.00 3
16-09 16-07.50 15-10
3 Braga, Nick 19 Valley Regional 17-01.00 16-08.00 1
14-03 15-08.50 16-08
4 Bond, Christian 19 Portland 16-01.00 16-05.00
14-00 15-04.50 16-05
5 Gableman, John 19 Old Saybrook 17-08.00 J16-05.00
FOUL 16-05 15-03
6 Santos, Ryan 19 Valley Regional 16-08.00 15-10.00
15-06 15-03.50 15-10
7 Sheehy, Colin 19 Coginchaug 16-10.00 15-03.50
14-09 15-02 15-03.50
8 Kelly, Colin 19 Coginchaug 14-10.00 13-08.50
13-00.50 13-08.50 FOUL
9 Zolnik, Connor 19 Coginchaug 14-09.00 13-07.00
13-07 12-10 12-06
10 Murphy, James 19 Haddam Killingwo 13-05.00 13-06.00
12-04.50 13-06 13-04
11 Tsolis, Connor 19 Coginchaug 15-04.00 13-05.00
12-11 13-03 13-05
12 Ouellette, Nick 19 Haddam Killingwo 13-09.00 13-03.00
12-02 11-01.50 13-03
-- Moshier, Devon 19 Old Saybrook 14-05.00 FOUL
FOUL FOUL FOUL
Boys Triple Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 O'Brien, Jason 19 Valley Regional 40-00.00 36-00.00 5
FOUL FOUL 36-00
2 Santos, Ryan 19 Valley Regional 35-00.00 33-10.00 3
31-11 33-01 33-10
3 Brown, Dalton 19 Haddam Killingwo 31-02.00 32-01.00 1
30-07.50 32-01 31-04
4 Gableman, John 19 Old Saybrook 33-00.00 31-00.00
FOUL 30-09 31-00
Boys Shot Put
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Lavoie, Colton 19 Haddam Killingwo 32-03.00 32-04.00 5
30-11 32-04 FOUL
2 MACK, Chase 19 Haddam Killingwo 32-02.00 31-10.00 3
31-10 29-11 29-05
3 Riordan, Connor 19 Valley Regional 30-00.00 31-08.00 1
31-08 28-08 31-01
4 Ballard, Ethan 19 Coginchaug 28-00.00 28-11.00
28-11 26-03 28-04
5 Kobe, Quinn 19 Valley Regional 26-00.00 J28-11.00
28-11 26-11 28-03
6 Hughes, DJ 19 Portland 23-03.00 27-01.00
26-11 25-08 27-01
7 McNeil, Peter 19 Old Saybrook 25-00.00 25-04.00
24-01 24-06 25-04
8 Daigle, Zachary 19 East Catholic 25-07.00 24-02.00
24-02 24-01 23-07
9 Albin, Zach 19 Coginchaug 25-06.00 J24-02.00
21-03 22-04 24-02
10 Graves, Carter 19 Portland 15-03.00 24-00.00
21-09 24-00 24-00
11 Martinez, Giovanni 19 Old Lyme 22-02.00 22-06.00
21-10 22-06 17-11
12 Connelly, Riley 19 Valley Regional 21-00.00 20-10.00
20-10 19-08 20-08
13 Johnson, Nate 19 Valley Regional 20-00.00 20-07.00
20-02 20-07 19-01
14 Lespier, Shyquel 19 Portland J20-07.00
20-07 19-05 18-09
Boys Discus Throw
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 MACK, Chase 19 Haddam Killingwo 75-11 94-11 5
80-01 81-00 94-11
2 Lavoie, Colton 19 Haddam Killingwo 83-11 91-05 3
FOUL FOUL 91-05
3 Deleon, Will 19 Prince Tech 80-00 80-00 1
80-00 FOUL 73-08
4 Thomas, Jared 19 East Hampton 50-00 70-06
68-11 64-06 70-06
5 Kobe, Quinn 19 Valley Regional 55-00 67-03
62-02 67-03 67-01
6 McNeil, Peter 19 Old Saybrook 64-03
54-04 64-03 FOUL
7 Daigle, Zachary 19 East Catholic 65-00 62-06
62-06 54-07 56-05
8 Johnson, Nate 19 Valley Regional 35-00 62-03
FOUL FOUL 62-03
9 Martinez, Giovanni 19 Old Lyme 58-08 58-10
57-00 57-07 58-10
10 Helchowski, Timothy 19 Valley Regional 35-00 58-03
58-03 55-11 55-02
11 Connelly, Riley 19 Valley Regional 33-00 52-00
46-08 49-09 52-00
12 Major, Matt 19 Portland 49-03 51-11
45-00 47-00.50 51-11
13 Albin, Zach 19 Coginchaug 70-00 48-03
43-01 47-03 48-03
14 Goodwin, Parker 19 Haddam Killingwo 52-08 42-06
FOUL 42-06 FOUL
Boys Javelin Throw
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Venables, Joseph 19 Coginchaug 120-00 127-00 5
127-00 113-01 FOUL
2 DeRosa, Joe 19 East Catholic 90-02 103-09 3
103-09 93-09 68-11
3 Nizen, Andew 19 Coginchaug 95-00 103-08 1
103-08 102-10 95-05
4 Kobe, Quinn 19 Valley Regional 90-00 95-00
91-04 95-00 78-09
5 Deleon, Will 19 Prince Tech 100-00 94-05
FOUL 94-05 75-07
6 Riordan, Connor 19 Valley Regional 90-00 93-08
79-08 90-09 93-08
7 Daigle, Zachary 19 East Catholic 86-03 85-00
82-02 85-00 74-10
8 MACK, Chase 19 Haddam Killingwo 83-07 80-05
69-01 72-00 80-05
9 Lavoie, Colton 19 Haddam Killingwo 98-03 78-09
71-06 62-05 78-09
10 McNeil, Peter 19 Old Saybrook 70-00 78-01
60-04 74-06 78-01
11 Tsolis, Connor 19 Coginchaug 87-00 73-02
52-10 FOUL 73-02
12 Graves, Carter 19 Portland 55-09 72-01
61-09 62-09 72-01
13 Goodwin, Parker 19 Haddam Killingwo 68-08 71-08
71-08 67-03 69-10
14 Hughes, DJ 19 Portland 68-11
60-09 68-11 66-11
15 Johnson, Nate 19 Valley Regional 45-00 68-08
63-00 67-07 68-08
16 Major, Matt 19 Portland 64-07
60-00 49-08 64-07
17 Martinez, Giovanni 19 Old Lyme 68-08 60-03
50-07 60-03 52-08
18 Connelly, Riley 19 Valley Regional 50-00 41-09
30-04 37-03 41-09