Elite Performances

174 performances met the MileSplit US Second Team standard.

HS Girls Mark Athlete Team
100 Meter Hurdles Finals 14.10 w Tess Stapleton Fairfield Ludlowe
100 Meter Hurdles Prelims 14.37 Tess Stapleton Fairfield Ludlowe
100 Meter Hurdles Finals 14.89 w Raven Symone Jarrett New Britain High School
100 Meter Dash Prelims 11.64 w Terry Miller Bloomfield High School
100 Meter Dash Finals 11.67 w Chelsea Mitchell Canton High School
100 Meter Dash Finals 11.92 w Cori Richardson Windsor High School
100 Meter Dash Prelims 11.98 Cori Richardson Windsor High School
100 Meter Dash Finals 12.04 w Alanna Smith Danbury High School
100 Meter Dash Prelims 12.07 Chelsea Mitchell Canton High School
100 Meter Dash Prelims 12.11 w Alanna Smith Danbury High School
100 Meter Dash Prelims 12.20 Andraya Yearwood Cromwell High School
100 Meter Dash Finals 12.22 w Andraya Yearwood Cromwell High School
1600 Meter Run Finals 4:57.16 Angela Saidman Immaculate High School
1600 Meter Run Finals 4:58.70 Kate Hedlund Manchester High School
1600 Meter Run Finals 5:00.05 Jenna Zydanowicz William Hall High School
1600 Meter Run Finals 5:00.97 Elizabeth Stockman Rocky Hill High School
1600 Meter Run Finals 5:04.48 Kathryn Rodrigues Wolcott High School
1600 Meter Run Finals 5:04.99 Ava Graham Bethel High School
1600 Meter Run Finals 5:06.87 Mairead Clas Darien High School
1600 Meter Run Finals 5:07.42 Jessica Stratton Old Saybrook High School
1600 Meter Run Finals 5:09.66 Angela Braga Glastonbury High School
1600 Meter Run Finals 5:10.42 Emily Sienna Nathan Hale-Ray High School
200 Meter Dash Finals 24.33 Terry Miller Bloomfield High School
200 Meter Dash Finals 24.75 Cori Richardson Windsor High School
300 Meter Hurdles Finals 44.65 Langis Emma Ridgefield High School
300 Meter Hurdles Finals 45.02 Mariella Schweitzer Joel Barlow High School
300 Meter Hurdles Finals 45.39 Emily Alexandru Trumbull High School
300 Meter Hurdles Finals 45.92 Raven Symone Jarrett New Britain High School
300 Meter Hurdles Finals 46.34 Isabella Newbury Plainfield High School
300 Meter Hurdles Finals 46.35 Patricia Jurkowski Seymour High School
3200 Meter Run Finals 10:28.91 Kate Wiser Pomperaug High
3200 Meter Run Finals 10:34.08 Mari Noble Greenwich High School
3200 Meter Run Finals 10:51.75 Rhiannon Richmond Avon High School
3200 Meter Run Finals 10:52.03 Daniella Grullon-Pena Danbury High School
3200 Meter Run Finals 10:53.66 Chloe Scrimgeour Conard High
3200 Meter Run Finals 10:54.71 Caroline Webb Greenwich High School
3200 Meter Run Finals 11:00.65 Alessandra Zaffina Trumbull High School
3200 Meter Run Finals 11:07.93 Kylie Raymond Somers High School
3200 Meter Run Finals 11:09.93 Elizabeth Stockman Rocky Hill High School
3200 Meter Run Finals 11:12.42 Meredith Bloss Guilford High School
3200 Meter Run Finals 11:15.18 Juliet Bussell Brookfield High School
3200 Meter Run Finals 11:16.91 Julia Caputo Canton High School
3200 Meter Run Finals 11:17.47 Stephanie Queiroz Danbury High School
400 Meter Dash Finals 55.71 Alanna Smith Danbury High School
400 Meter Dash Finals 56.73 Jillian Mars Bloomfield High School
400 Meter Dash Finals 57.27 Raquel Rosa Holy Cross High School
400 Meter Dash Finals 57.55 Jalah Cooper Windsor High School
4x100 Meter Relay Finals 47.74 Relay Team Windsor High School
4x800 Meter Relay Finals 9:16.90 Relay Team Ridgefield High School
4x800 Meter Relay Finals 9:19.90 Relay Team Simsbury High School
4x800 Meter Relay Finals 9:20.10 Relay Team Immaculate High School
4x800 Meter Relay Finals 9:24.89 Relay Team Trumbull High School
4x800 Meter Relay Finals 9:36.18 Relay Team Southington High School
4x800 Meter Relay Finals 9:36.49 Relay Team William Hall High School
4x800 Meter Relay Finals 9:38.13 Relay Team Weston High School
4x800 Meter Relay Finals 9:38.18 Relay Team Glastonbury High School
4x800 Meter Relay Finals 9:40.13 Relay Team New Canaan High School
800 Meter Run Finals 2:12.33 Grace Hanratty Old Saybrook High School
800 Meter Run Finals 2:14.01 Taylor Mascetta Immaculate High School
800 Meter Run Finals 2:14.79 Molly Coyle Immaculate High School
800 Meter Run Finals 2:15.69 Zoe Harris Greenwich High School
800 Meter Run Finals 2:16.62 Elsa Martin Simsbury High School
800 Meter Run Finals 2:16.98 Love Melton Hamden High School
800 Meter Run Finals 2:17.37 Cassandra Carleson Plainfield High School
800 Meter Run Finals 2:18.50 Megan Perrotta Berlin High School
800 Meter Run Finals 2:18.95 Sydney Dzenutis Northwestern Regional High School
800 Meter Run Finals 2:19.66 Edith Walker Rham High School
Discus Finals 123-2 Wenesha Stewart Hartford Public High School
Discus Finals 125-0 Natalie Rolon-Issa Bacon Academy
Discus Finals 125-0 Trinity Cardillo Southington High School
Discus Finals 127-2 Otisha Williams Bloomfield High School
Discus Finals 128-6 Susie Okoli Wilbur Cross High School
High Jump Finals 5-4 Patricia Mroczkowski Berlin High School
High Jump Finals 5-4 Sydney Garrison Southington High School
High Jump Finals 5-4 Allison Schneider Conard High
High Jump Finals 5-4 Savannah Bromley Brien McMahon High School
High Jump Finals 5-4 Nia Christie Saint Joseph High School
High Jump Finals 5-8 Ally Lewis Norwich Free Academy
Javelin Finals 121-10 Hailey Angelucci Trumbull High School
Javelin Finals 123-5 Shea Greene Weston High School
Javelin Finals 133-10 Jacquelyn Simington Shelton High School
Javelin Finals 143-7 Kate Joyce Weston High School
Pole Vault Finals 10-6 Madison Martin Norwich Free Academy
Pole Vault Finals 10-6 Cate Coppes Old Saybrook High School
Pole Vault Finals 10-6 Kelsey Dejesus Watertown High School
Pole Vault Finals 10-6 Kyra Connolly Sheehan High School
Pole Vault Finals 11-0 Paige Martin Norwich Free Academy
Pole Vault Finals 11-0 Elise Russell Weston High School
Pole Vault Finals 11-0 Carolyn Cumello Coginchaug Regional High School
Shot Put Finals 37-2.75 Jasmine Michie Woodland High School
Shot Put Finals 37-5.25 Clarissa Nock Wethersfield High School
Shot Put Finals 37-6.75 Katherine George William Hall High School
Shot Put Finals 38-6 Tianna Rogers Danbury High School
Shot Put Finals 39-3 Susie Okoli Wilbur Cross High School
Shot Put Finals 40-0.5 Wenesha Stewart Hartford Public High School
Shot Put Finals 40-6 Leah Moore Hillhouse High
Shot Put Finals 41-5.5 Natalie Rolon-Issa Bacon Academy
Shot Put Finals 41-5.5 Trinity Cardillo Southington High School
Triple Jump Finals 36-2 Aliya Cameron Sacred Heart Academy
Triple Jump Finals 36-3 Allison Schneider Conard High
Triple Jump Finals 36-6 Gianna Camill Sahirul North Haven High School
Triple Jump Finals 36-6.25 Aaliyah Walker CREC Academy of Science
Triple Jump Finals 37-0 Kayla Clark Saint Joseph High School
Triple Jump Finals 38-3.25 Meilee Kry Danbury High School
HS Boys Mark Athlete Team
100 Meter Dash Finals 10.77 Ryan Raybuck Greenwich High School
110 Meter Hurdles Finals 14.03 Edward Williams Jr Sacred Heart Academy
110 Meter Hurdles Prelims 14.21 w Edward Williams Jr Sacred Heart Academy
110 Meter Hurdles Prelims 14.42 w Deshaune Poole Hillhouse High
110 Meter Hurdles Prelims 14.59 Richard Papa Amity High School
110 Meter Hurdles Finals 14.61 Richard Papa Amity High School
110 Meter Hurdles Finals 14.62 Deshaune Poole Hillhouse High
1600 Meter Run Finals 4:14.24 Trey Cormier William Hall High School
1600 Meter Run Finals 4:17.41 Robbie Cozean Xavier High School
1600 Meter Run Finals 4:18.46 Samuel Whittaker East Lyme High School
1600 Meter Run Finals 4:18.63 Edward Tristine Fairfield Prep High School
1600 Meter Run Finals 4:20.06 Matt Jennings Haddam-Killingworth
1600 Meter Run Finals 4:20.45 Shane Henderson Old Saybrook High School
1600 Meter Run Finals 4:20.70 Robert Dillon Shelton High School
1600 Meter Run Finals 4:21.38 Azaan Dawson Fairfield Prep High School
1600 Meter Run Finals 4:21.96 Marzio Mastroianni Branford High School
1600 Meter Run Finals 4:23.76 Killian Mcnamee Tolland High School
1600 Meter Run Finals 4:24.50 Malcolm Going Danbury High School
200 Meter Dash Finals 21.72 w Malcolm Beckford Bloomfield High School
300 Meter Hurdles Finals 38.75 Deshaune Poole Hillhouse High
3200 Meter Run Finals 9:10.97 Robbie Cozean Xavier High School
3200 Meter Run Finals 9:13.02 Aidan Puffer Manchester High School
3200 Meter Run Finals 9:18.00 Trey Cormier William Hall High School
3200 Meter Run Finals 9:20.07 Gavin Sherry Conard High
3200 Meter Run Finals 9:29.44 Morgan Fierro Staples High School
3200 Meter Run Finals 9:29.51 Mayo Ryan Smith Staples High School
3200 Meter Run Finals 9:29.89 Peter Schulten Xavier High School
3200 Meter Run Finals 9:35.53 Robert Dillon Shelton High School
400 Meter Dash Finals 48.52 Ja'kwan Hale Derby High School
400 Meter Dash Finals 48.86 William Remkiewicz Glastonbury High School
400 Meter Dash Finals 49.24 Kymali Hay Bloomfield High School
4x400 Meter Relay Finals 3:21.75 Relay Team Bloomfield High School
4x400 Meter Relay Finals 3:22.26 Relay Team Ridgefield High School
4x800 Meter Relay Finals 7:47.20 Relay Team Wilbur Cross High School
4x800 Meter Relay Finals 7:48.17 Relay Team William Hall High School
4x800 Meter Relay Finals 7:49.44 Relay Team Suffield High School
4x800 Meter Relay Finals 7:51.04 Relay Team Ridgefield High School
4x800 Meter Relay Finals 7:55.09 Relay Team Tolland High School
4x800 Meter Relay Finals 7:59.95 Relay Team Staples High School
4x800 Meter Relay Finals 8:01.90 Relay Team Danbury High School
4x800 Meter Relay Finals 8:03.00 Relay Team Bristol Central High School
4x800 Meter Relay Finals 8:04.33 Relay Team Glastonbury High School
4x800 Meter Relay Finals 8:09.47 Relay Team Fairfield Ludlowe
800 Meter Run Finals 1:54.62 Pierre Sylvain Xavier High School
800 Meter Run Finals 1:54.67 Stephen Sutton Tolland High School
800 Meter Run Finals 1:54.69 Rhys Hammond Stonington High School
800 Meter Run Finals 1:55.38 Miller Anderson William Hall High School
800 Meter Run Finals 1:56.15 Luke Hanratty Old Saybrook High School
800 Meter Run Finals 1:56.86 Jose Ramirez Bristol Central High School
Discus Finals 150-6 Jonathan Prell Simsbury High School
Discus Finals 150-9 Aaron Williams Bloomfield High School
Discus Finals 154-5 Mike Campbell Bloomfield High School
High Jump Finals 6-8 Justin Forde Brien McMahon High School
High Jump Finals 7-0.5 Chet Ellis Staples High School
Javelin Finals 175-3 Colin Winkler Northwestern Regional High School
Javelin Finals 181-4 Andrew Grinnell New Milford High School
Javelin Finals 182-1 Joseph Venables Coginchaug Regional High School
Javelin Finals 203-1 Jordan Davis Sheehan High School
Long Jump Finals 23-5.75 Justin Forde Brien McMahon High School
Pole Vault Finals 14-0 Zachary Koslosky Naugatuck High School
Pole Vault Finals 14-6 Hayden Rovelli Coginchaug Regional High School
Pole Vault Finals 14-6 Matt Bigelow Weston High School
Shot Put Finals 52-3.75 Nate Quaye Manchester High School
Shot Put Finals 53-6.5 Adelino Daveiga Norwich Free Academy
Shot Put Finals 54-8 Natanael Barbosa Windham High School
Shot Put Finals 55-3 Nick Campbell Bloomfield High School
Shot Put Finals 55-6.75 Aaron Williams Bloomfield High School
Triple Jump Finals 46-0.5 Korey Steele Bloomfield High School
Triple Jump Finals 48-3.5 Sean Dixon-Bodie Bloomfield High School
Triple Jump Finals 50-2 Justin Forde Brien McMahon High School