Women 55 Meter Dash
============================================================================
Top 7 Advance by Time
Class M: # 7.15 2004 Daphene Desrosier, Killingly
Min Standar: * 7.90
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Alethia Moore 12 Hillhouse 7.19 * 7.22q 6
2 Tanaya Wade 12 Career Magne 7.40 * 7.55q 5
3 Haja Donzo 11 Career Magne 7.44 * 7.57q 4
4 Vanessa Reimer 10 Berlin 7.49 * 7.59q 2
5 Jiana Baker 11 Windsor 7.44 * 7.62q 3
6 Erika Hightower 11 Windsor 7.62 * 7.72q 1
6 Samantha Birch 12 Brookfield 7.59 * 7.72q 1
8 Jamie Jax 10 Killingly 7.70 * 7.74 3
9 Tia Marie Brown 9 Windsor 7.70 * 7.75 2
10 Kiki Smith 10 Jonathan Law 7.72 * 7.79 4
11 Annie Coleman 11 East Haven 7.98 * 7.85 4
12 Kristen Washington 9 Hillhouse 7.91 * 7.86 1
13 Mariah Provenzano 12 St. Joseph 7.86 * 7.87 5
14 Megan Kikosicki 11 East Haven 7.72 * 7.88 5
15 Carissa Aekins 10 Waterford 7.87 * 7.90 4
16 Alicia Wilkerson 11 Windsor 7.81 7.93 6
16 Madison Blakeslee 9 Sacred Heart 7.92 7.93 1
18 Briana Wiel 12 East Haven 7.90 7.94 2
19 Abigail Smith 11 Rocky Hill 7.95 7.96 6
20 Holly Caldwell 9 Jonathan Law 7.97 7.98 5
21 Zherah Collier 9 Hillhouse 7.88 7.99 3
22 Kira Bourret 12 Suffield 8.09 8.01 5
22 Nicole Lizotte 9 Bacon Academ 7.93 8.01 2
24 Rayana Downer 10 Hillhouse 8.00 8.06 2
25 Lilian Baah 12 Killingly 7.94 8.08 3
26 Jasmin Russo 11 Sacred Heart 8.00 8.09 3
27 Bernice Boateng 11 Killingly 7.84 8.14 6
28 Paris Wyard 12 Bethel 8.05 8.16 1
29 Courtney Yaroscak 10 New Fairfiel 7.94 8.17 5
30 Brooke Joyner 10 Career Magne 7.94 8.18 4
30 Phoenix Mitchell 12 New London 8.11 8.18 4
32 Jashane Campbell 11 Prince Tech 8.07 8.20 2
33 Amanda Deming 11 Bethel 8.08 8.21 4
34 Erinn Halasinski 12 Sacred Heart 8.08 8.23 3
35 Madison Alexis 9 Windsor 8.09 8.27 6
36 Taylor Brown 9 Branford 8.10 8.31 5
37 Haley Bothwell 9 Sacred Heart 8.06 8.41 1
-- Britnie Frances 10 Stratford 8.10 DNS 6
-- Morgan Wiggins 9 Windsor 7.95 DNS 6
Women 55 Meter Dash
================================================================================
Class M: # 7.15 2004 Daphene Desrosier, Killingly
Min Standar: * 7.90
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Alethia Moore 12 Hillhouse 7.22 7.14# 10
2 Haja Donzo 11 Career Magne 7.57 7.35* 8
3 Jiana Baker 11 Windsor 7.62 7.42* 6
4 Tanaya Wade 12 Career Magne 7.55 7.44* 4
5 Samantha Birch 12 Brookfield 7.72 7.54* 2
6 Vanessa Reimer 10 Berlin 7.59 7.55* 1
7 Erika Hightower 11 Windsor 7.72 7.72*
Women 300 Meter Dash
===================================================================================
Class M: # 38.85 2/14/2012 Precious Holmes, Hillhouse
Min Standar: * 47.00
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Sashana Hinds 11 Windsor 40.47 40.26* 5 10
2 Jaliyah White 12 Hillhouse 41.19 40.96* 5 8
3 Jiana Baker 11 Windsor 41.56 42.27* 5 6
4 Begotty Laroche 10 Bulkeley 43.66 42.68* 4 4
5 Torrie Epps 12 Windsor 42.86 42.91* 5 2
6 Alethia Moore 12 Hillhouse 41.57 42.96* 5 1
7 Megan Kikosicki 11 East Haven 44.42 43.76* 4
8 Mariah Provenzano 12 St. Joseph 43.83 43.98* 4
9 Nicole Xiarhos 9 Berlin 44.72 44.52* 4
9 Mia Santana 11 New London 43.65 44.52* 4
11 Tanaya Wade 12 Career Magne 43.18 44.63* 5
12 Haleigh Resnick 11 Woodland 45.34 44.75* 3
13 Diana Skinner 12 Hillhouse 45.39 44.77* 3
14 Haja Donzo 11 Career Magne 45.17 45.27* 3
15 Kathryn Kelly 10 Lauralton HA 46.91 45.47* 1
16 Abigail Smith 11 Rocky Hill 46.63 45.74* 2
17 Ariana Taft 12 Career Magne 44.98 45.82* 4
18 Kenna McWilliams 12 Stonington 45.66 45.93* 3
19 Courtney Yaroscak 10 New Fairfiel 45.94 46.07* 2
20 Dajah Lawrence 12 Bulkeley 46.52 46.17* 2
21 Camille McHenry 9 Windsor 46.65 46.30* 1
22 Brianna Balfour 11 Windsor 45.71 46.49* 2
23 Kaeli Novak 12 Stonington 46.03 46.71* 2
23 Lauren Bradshaw 12 Bethel 45.69 46.71* 3
25 Carissa Aekins 10 Waterford 46.33 46.85* 2
26 Lindsay Trobel 12 Torrington 47.14 47.05 1
27 Farrell Granath 12 Lauralton HA 47.13 47.22 1
28 Erin Hughson 10 Watertown 47.21 47.47 1
29 Isabel Bysiewicz 11 Branford 45.53 48.11 3
-- Michaela Pernell 12 Nonnewaug 43.52 SCR
-- Jada Harris 11 St. Joseph 45.24 SCR
-- Allison Abramski 11 Brookfield 46.18 SCR
-- Brooke Scahill 12 Ledyard 45.29 SCR
-- Paige Dostie 12 Guilford 45.09 SCR
-- Margaret Rolfe 12 Stonington 45.97 SCR
-- Christina Sylester 11 St. Joseph 46.83 SCR
-- Sarah Haselkamp 12 Lauralton HA 45.60 SCR
Women 600 Meter Run
===================================================================================
Class M: # 1:34.14 2/14/2012 Precious Holmes, Hillhouse
Min Standar: * 1:49.00
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Annicka McDonald 11 Windsor 1:39.88 1:40.46* 2 10
2 Tonija Young Spencer 12 Hillhouse 1:41.34 1:42.25* 2 8
3 Brooke Bonadies 10 Tolland 1:44.29 1:42.58* 2 6
4 Jacqueline Guerra 9 Guilford 1:47.81 1:42.87* 1 4
5 Mari Larcheveque 12 RHAM 1:46.68 1:43.29* 1 2
6 Jamilah Ali 9 Hillhouse 1:44.81 1:44.29* 2 1
7 Fanta Faro 12 Hillhouse 1:44.79 1:44.69* 2
8 Kiana Rocco 12 Sacred Heart 1:45.93 1:46.46* 2
9 Rebecca Samuels 9 Windsor 1:48.78 1:49.34 1
10 Alyssa Hurlbut 12 Tolland 1:46.11 1:50.15 1
-- Alexandra DeLuca 11 Bethel 1:46.84 SCR
Women 1000 Meter Run
===================================================================================
Class M: # 2:55.83 2/7/2014 Christine Bendzinski, RHAM
Min Standar: * 3:30.00
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Katherine Deloreto 10 Tolland 3:03.32 3:05.83* 2 10
2 Haley Hasty 12 Rockville 3:04.92 3:06.61* 2 8
3 Megan Brawner 11 Ledyard 3:11.30 3:06.77* 2 6
4 Sabrina Rautter 12 New Fairfiel 3:11.72 3:07.60* 2 4
5 Courtney Akerley 12 Tolland 3:08.99 3:07.70* 2 2
6 Sydney Nash 9 Fermi 3:21.02 3:12.41* 2 1
7 Clara Drozdowski 11 Woodland 3:19.81 3:15.12* 2
8 Evelyn Ferrall 11 Guilford 3:15.19 3:17.88* 2
9 Shineika Fareus 10 New London 3:17.38 3:21.56* 2
10 Daijanique White 11 Prince Tech 3:26.18 3:23.75* 1
11 Katherine Hageman 11 Bacon Academ 3:21.69 3:24.45* 2
12 Katharine Brice 12 Bacon Academ 3:21.70 3:25.81* 2
13 Bridget Nicholas 12 Nonnewaug 3:29.00 3:26.15* 1
14 Laura Dawson 10 Rockville 3:28.19 3:26.56* 1
15 Christine Thorp 9 Sheehan 3:25.29 3:27.46* 1
16 Katie Baker 10 Suffield 3:28.90 3:28.55* 1
17 Nicole Crockett 11 Lewis Mills 3:30.13 3:32.34 1
18 Melissa Palma 11 East Haven 3:29.28 3:33.36 1
19 Anneliese Troidle 11 Branford 3:25.84 3:39.28 1
-- Erica Vicino 10 Guilford 3:25.68 DNS 1
-- Sidney Perryman 10 Tolland 3:27.04 SCR
-- Katie Kirschbaum 10 Suffield 3:30.06 SCR
-- Chelsea Chatterton 10 Rockville 3:27.75 SCR
-- Caitlin Swanson 11 Tolland 3:07.12 SCR
-- Courtney Cosgrove 10 Branford 3:23.49 SCR
-- Jacqueline Guerra 9 Guilford 3:15.73 SCR
-- Kelsey Mitchell 11 Woodland 3:26.41 SCR
-- Hayley Collins 10 Tolland 3:16.89 SCR
-- Breann Campise 11 Tolland 3:28.49 SCR
Women 1600 Meter Run
===================================================================================
Class M: # 4:59.95 2003 Meghan Owen, Killingly
Min Standar: * 5:50.00
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Caitlin Swanson 11 Tolland 5:14.42 5:11.72* 2 10
2 Katherine Deloreto 10 Tolland 5:16.37 5:21.95* 2 8
3 Hayley Collins 10 Tolland 5:26.51 5:24.60* 2 6
4 Kaitlyn Stevens 10 Killingly 5:39.22 5:30.19* 2 4
5 Emily Wingard 10 Nonnewaug 5:42.39 5:39.79* 1 2
6 Monique LaBarre 12 Suffield 5:39.47 5:42.31* 2 1
7 Sidney Perryman 10 Tolland 5:41.63 5:44.51* 2
8 Chelsea Chatterton 10 Rockville 5:44.97 5:46.21* 1
9 Madeline Mondo 12 RHAM 5:44.81 5:46.82* 1
10 Sarah Hagan 12 Berlin 5:42.61 5:47.70* 1
11 Breann Campise 11 Tolland 5:42.64 5:49.93* 1
12 Kirsten Morro 12 Guilford 5:39.61 5:51.15 2
13 Courtney Cosgrove 10 Branford 5:46.05 6:04.17 1
14 Chrystina Bonelli 10 Guilford 5:48.65 6:09.14 1
-- Sabrina Rautter 12 New Fairfiel 5:37.83 DNF 2
-- Allison Hill 10 Ellington 5:42.27 DNS 1
-- Evelyn Ferrall 11 Guilford 5:37.93 DNS 2
-- Anna Chamberland 11 Ellington 5:42.20 SCR
-- Gabrielle Richichi 12 New Fairfiel 5:00.01 SCR
-- Courtney Akerley 12 Tolland 5:16.61 SCR
-- Katherine Lee 12 Ellington 5:45.15 SCR
-- Haley Hasty 12 Rockville 5:18.46 SCR
Women 3200 Meter Run
================================================================================
Class M: # 11:04.97 1999 Jessica Schenk, Fitch
Min Standar: * 12:40.00
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Caitlin Swanson 11 Tolland 10:58.91 11:05.80* 10
2 Haley Hasty 12 Rockville 11:08.22 11:08.58* 8
3 Courtney Akerley 12 Tolland 11:11.01 11:16.64* 6
4 Hayley Collins 10 Tolland 11:24.07 11:30.68* 4
5 Kristin Sullivan 12 Lewis Mills 12:11.76 11:58.12* 2
6 Megan Brawner 11 Ledyard 12:02.56 12:03.59* 1
7 Jessica Lohret 12 Branford 12:13.20 12:27.13*
8 Chelsea Chatterton 10 Rockville 12:32.91 12:41.59
9 Kelsey Mitchell 11 Woodland 12:35.10 12:51.49
10 Cyrene Nicholas 11 Branford 11:43.98 12:56.07
11 Anna Chamberland 11 Ellington 12:35.64 12:56.21
12 Katie Baker 10 Suffield 12:34.31 12:58.52
13 Lisa Grieco 10 Berlin 12:37.16 13:02.15
14 Marissa Paolangini 9 Tolland 12:34.29 13:04.94
15 Katherine Lee 12 Ellington 12:25.10 13:28.55
-- Emily Wingard 10 Nonnewaug 12:16.59 DNF Lap short
-- Sydney Stofflet 12 Guilford 12:08.05 DNS
-- Gabrielle Richichi 12 New Fairfiel 11:10.42 SCR
-- Allison Hill 10 Ellington 12:35.84 SCR
Women 55 Meter Hurdles
============================================================================
Top 7 Advance by Time
Class M: # 8.06 1999 Keisha Haughton, Hillhouse
Min Standar: * 10.20
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Jaliyah White 12 Hillhouse 8.55 * 8.82q 4
2 Jada Harris 11 St. Joseph 8.49 * 8.91q 5
3 Kenya Warner 11 Windsor 9.02 * 8.96q 3
4 Claira Janover 11 Branford 9.15 * 9.12q 2
5 Maggie Dahill 12 Northwestern 9.51 * 9.26q 4
6 Anna Grudzinski 12 Woodstock AC 9.19 * 9.29q 1
7 Cecilia Blamahsah 12 Windsor 9.46 * 9.30q 1
8 Maddie Daly 12 St. Joseph 9.48 * 9.58 3
9 Andie Sansone 12 Sacred Heart 9.58 * 9.59 5
10 Isabel Bysiewicz 11 Branford 9.47 * 9.61 2
11 Meghan Glynn 12 Sacred Heart 9.58 * 9.72 4
12 Sara Prchlik 12 New Fairfiel 9.64 * 9.75 2
13 Mai Le Meur 11 Lauralton HA 9.57 * 9.81 5
14 Jasmin Russo 11 Sacred Heart 9.70 * 10.01 1
14 Christine Angrand 12 Woodland 10.11 * 10.01 4
16 Emily Recupero 12 St. Joseph 10.12 * 10.04 5
17 Brianna Little 12 Northwestern 10.09 * 10.07 3
18 Rachel Larkin 11 Nonnewaug 10.13 * 10.11 5
19 Abbigail Blanchard 11 Stonington 9.60 10.27 3
20 Eileen Hinman 12 Sheehan 10.14 10.28 4
20 Michelle Angrand 12 Woodland 10.34 10.28 1
22 Holly Stewart 12 Jonathan Law 10.06 10.32 2
23 Lydia Seyer 10 St. Joseph 10.31 10.38 2
24 Megan Klein 12 Bacon Academ 10.41 10.44 3
25 Pheonix Grover 9 Tolland 10.38 10.63 2
26 Hailey Onorato 11 East Haven 9.90 10.76 1
27 Chuquira Gray 12 Prince Tech 10.32 10.93 1
28 Megan Stevens 11 Bacon Academ 10.44 11.48 4
29 Christiana Cottrell 10 Lauralton HA 10.21 13.05 3
Women 55 Meter Hurdles
================================================================================
Class M: # 8.06 1999 Keisha Haughton, Hillhouse
Min Standar: * 10.20
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Jaliyah White 12 Hillhouse 8.82 8.73* 10
2 Kenya Warner 11 Windsor 8.96 8.85* 8
3 Claira Janover 11 Branford 9.12 9.17* 6
4 Anna Grudzinski 12 Woodstock AC 9.29 9.21* 4
5 Maggie Dahill 12 Northwestern 9.26 9.22* 2
6 Cecilia Blamahsah 12 Windsor 9.30 9.26* 1
-- Jada Harris 11 St. Joseph 8.91 DQ Hurdle Violation
Women 4x200 Meter Relay
===================================================================================
Class M: # 1:45.84 2007 Weaver, Weaver
Min Standar: * 2:00.00
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Hillhouse 1:44.79 1:49.51* 4 10
1) Tonija Young Spencer 12 2) Kristen Washington 9
3) Lanaja Carr 12 4) Diana Skinner 12
5) Zherah Collier 9 6) Rayana Downer 10
2 Berlin 1:49.20 1:49.75* 4 8
1) Taylor Budney 11 2) Vanessa Reimer 10
3) Sarah Daddario 10 4) Sophia Morell 11
5) Kristen Madeia 12 6)
3 Career Magnet 1:49.18 1:49.77* 4 6
1) Haja Donzo 11 2) Brooke Joyner 10
3) Tanaya Wade 12 4) Dahsia Middlebrooks 12
5) Ariana Taft 12 6) Jayla Manning 12
4 Tolland 1:50.21 1:50.79* 4 4
1) Marissa Airoldi 9 2) Jennifer Jacobs 12
3) Karissa Laramie 11 4) Taylor Papa 10
5) Laura Mlodzinski 11 6)
5 East Haven 1:53.69 1:53.28* 3 2
1) Megan Kikosicki 11 2) Briana Wiel 12
3) Sydney Marquardt 9 4) Annie Coleman 11
5) Hailey Onorato 11 6) Jordan Kikosicki 9
6 Bethel 1:52.92 1:53.93* 4 1
1) Brett Bohrmann 12 2) Paris Wyard 12
3) Lauren Bradshaw 12 4) Amanda Weiner 9
5) Hannah Kelm 10 6)
7 Bulkeley 1:55.15 1:54.11* 3
1) Dajah Lawrence 12 2) Danielle Begin 10
3) Dynorra Brightly 12 4) Begotty Laroche 10
5) Merlee Arthur 12 6)
8 Bacon Academy 1:55.29 1:55.20* 3
1) Jordan Chicoski 10 2) Meghana Kulkarni 12
3) Nicole Lizotte 9 4) Kimberly Lizotte 10
5) Rachelle Kennedy 12 6) Sydney Mazur 12
9 Stonington 1:54.85 1:55.49* 3
1) Abbigail Blanchard 11 2) Kenna McWilliams 12
3) Kaeli Novak 12 4) Margaret Rolfe 12
5) Jenny Sieczkiewicz 12 6) Casey Willams 12
10 Rham 1:56.78 1:56.01* 2
1) Alexis Doran 10 2) Olivia Folkes 10
3) Rebecca Moody 12 4) Danielle Humphreys 12
5) Kaitlyn Gonsor 12 6)
11 Sheehan 1:55.85 1:56.24* 3
1) Jenna Ollodart 11 2) Cassidy Duffany 11
3) Tamia Brown 10 4) Eileen Hinman 12
5) Kayli Ferraro 11 6)
12 Lauralton Hall 1:59.15 1:56.32* 1
1) Farrell Granath 12 2) Sara Dunleavy 11
3) Presley Elletson 10 4) Kathryn Kelly 10
5) Christiana Cottrell 10 6) Aigneis Frey 11
13 Brookfield 1:53.65 1:57.29* 3
1) Jillian Stipak 11 2) Kaia Gallop 12
3) Madeline Walker 11 4) Samantha Birch 12
5) Meghan Letizia 12 6) Madeline Honeyford 12
14 Jonathan Law 1:57.70 1:57.63* 2
1) Holly Caldwell 9 2) Bryanna Jennings 11
3) Kiki Smith 10 4) Olivia Steiner 10
5) Kiana Walker 9 6)
15 Woodstock Academy 1:59.99 1:58.17* 1
1) Anna Grudzinski 12 2) Makara Sorel 9
3) Abigail Lefemine 9 4) Kelsey Seabold 12
5) Naomi Rivard 9 6) Kennedy Davignon 9
16 Ellington 1:57.52 1:58.72* 2
1) Kelsey Sgarlata 12 2) Kathryne Bergeron 12
3) Emily Costanzo 12 4) Melody Crane 10
5) Megan Knowling 9 6) Roselyne Anyah 10
17 Sacred Heart Academy 1:56.00 1:59.14* 2
1) Erinn Halasinski 12 2) Haley Bothwell 9
3) Carmin Clarkin 11 4) Andie Sansone 12
5) Emily Wielk 11 6)
18 Woodland 1:58.34 1:59.46* 1
1) Haleigh Resnick 11 2) Gianna Polletta 10
3) Marisa Macek 12 4) Samantha Plasky 10
5) Courtney Jurzynski 12 6) Christine Angrand 12
19 Prince Tech 2:00.00 2:00.65 1
1) Jashane Campbell 11 2) Nashaly Cruz 11
3) Chuquira Gray 12 4) Daijanique White 11
5) Loreiny Tejada 9 6)
20 St. Joseph 1:56.87 2:00.67 2
1) Alexia Cimino 10 2) Arianna Morton 10
3) Alexandra Quatrella 12 4) Christina Sylester 11
5) Kathryn Fitzimmons 10 6)
21 Nonnewaug 1:58.10 2:02.82 1
1) Hattie Bennett 9 2) Brynn Lawlor 11
3) Allison Green 10 4) Rachel Larkin 11
5) Emma Evans 9 6) Michaela Pernell 12
-- Windsor 1:45.20 DQ 4 Zone Violation
1) Jiana Baker 11 2) Torrie Epps 12
3) Erika Hightower 11 4) Sashana Hinds 11
5) Alicia Wilkerson 11 6)
-- New London 1:57.83 DQ 2 Break Line Violation
1) Alyse Cornish 11 2) Shineika Fareus 10
3) Phoenix Mitchell 12 4) Mia Santana 11
-- Suffield 1:57.46 SCR
1) Alexia Alfaro 9 2) Bree Buysse 12
3) Amy Colson 9 4) Marybeth Heyse 10
5) Alicia Pedersen 10 6) Sarah Rossi 9
Women 4x400 Meter Relay
===================================================================================
Class M: # 4:01.13 2/7/2013 Hillhouse, Hillhouse
S Curtis, J McDaniel, G Curtis, P Holmes
Min Standar: * 4:38.00
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Windsor 4:02.49 4:04.47* 3 10
1) Annicka McDonald 11 2) Tia Marie Brown 9
3) Torrie Epps 12 4) Sashana Hinds 11
5) Brianna Balfour 11 6)
2 Hillhouse 4:05.75 4:07.40* 3 8
1) Tonija Young Spencer 12 2) Alethia Moore 12
3) Fanta Faro 12 4) Jaliyah White 12
5) Lanaja Carr 12 6) Jamilah Ali 9
3 Tolland 4:08.51 4:08.82* 3 6
1) Julia Sprout 11 2) Kelsey Swanson 12
3) Jennifer Jacobs 12 4) Karissa Laramie 11
5) Marissa Airoldi 9 6) Brooke Bonadies 10
4 St. Joseph 4:27.11 4:17.26* 2 4
1) Jada Harris 11 2) Christina Sylester 11
3) Alexandra Quatrella 12 4) Mariah Provenzano 12
5) Kathryn Fitzimmons 10 6)
5 Woodland 4:29.00 4:19.42* 2 2
1) Haleigh Resnick 11 2) Lisa Thrasher 11
3) Jazmyn Menzies 12 4) Clara Drozdowski 11
5) Michelle Angrand 12 6) Ava Capuano 11
6 Suffield 4:24.53 4:20.09* 3 1
1) McKayla Hoover 12 2) Kira Bourret 12
3) Kaitlin Girardini 10 4) Lauren Izabel 12
5) Katie Kirschbaum 10 6) Monique LaBarre 12
7 Stonington 4:25.53 4:22.64* 3
1) Casey Willams 12 2) Kenna McWilliams 12
3) Jenny Sieczkiewicz 12 4) Margaret Rolfe 12
5) Kaeli Novak 12 6) Gabi Hoops 12
8 Berlin 4:23.79 4:23.40* 3
1) Kristen Madeia 12 2) Taylor Budney 11
3) Sarah Daddario 10 4) Michele Grieco 11
5) Taylor Lupini 12 6) Julia Sisti 9
9 Rham 4:34.51 4:29.71* 2
1) Rebecca Moody 12 2) Olivia Folkes 10
3) Cassandra Michaud 11 4) Mari Larcheveque 12
5) Kali Lower 12 6)
10 Sacred Heart Academy 4:38.00 4:35.18* 1
1) Abbey Lawlor 12 2) Emily Wielk 11
3) Kiana Rocco 12 4) Lizzie Hammerberg 12
5) Andie Sansone 12 6) Sarah Jacobson 11
11 Ellington 4:33.41 4:35.32* 2
1) Roselyne Anyah 10 2) Kathryne Bergeron 12
3) Emily Costanzo 12 4) Megan Knowling 9
5) Jenni Giacalone 10 6)
12 Fermi 4:36.99 4:39.77 1
1) Ashley Haluch 10 2) Rebecca Haluch 11
3) Olivia Keane 11 4) Sydney Nash 9
5) Areti Panatsas 10 6)
13 Sheehan 4:32.60 4:42.98 2
1) Eileen Hinman 12 2) Lauren Hazelwood 11
3) Christine Thorp 9 4) Ania Spina 12
5) Cassidy Duffany 11 6)
-- Lauralton Hall 4:33.37 DQ 2 Break Line Violation
1) Presley Elletson 10 2) Sydney Osborne 9
3) Farrell Granath 12 4) Sara Dunleavy 11
5) Alana Masciana 11 6) Sarah Haselkamp 12
-- New Fairfield 4:35.09 DNS 1
1) Melissa Evans 9 2) Nicole Itzkowitz 12
3) Dana Nevins 9 4) Sara Prchlik 12
5) Sabrina Rautter 12 6) Courtney Yaroscak 10
-- Bethel 4:34.78 SCR
1) Lauren Bradshaw 12 2) Alexandra DeLuca 11
3) Amanda Deming 11 4) Hannah Kelm 10
5) Amanda Weiner 9 6) Paris Wyard 12
Women 4x800 Meter Relay
================================================================================
Class M: # 9:37.82 2/7/2013 Hillhouse, Hillhouse
W Curtis, S Curtis, K Davis, J McDaniel
Min Standar: * 11:00.00
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Tolland 10:11.94 10:01.69* 10
1) Julia Sprout 11 2) Kelsey Swanson 12
3) Alyssa Hurlbut 12 4) Sidney Perryman 10
5) Brooke Bonadies 10 6) Katherine Deloreto 10
2 Suffield 10:27.33 10:14.07* 8
1) Monique LaBarre 12 2) Kaitlin Girardini 10
3) Katie Kirschbaum 10 4) Lauren Izabel 12
5) McKayla Hoover 12 6) Katie Baker 10
3 Guilford 10:11.59 10:16.97* 6
1) Sydney Stofflet 12 2) Jacqueline Guerra 9
3) Evelyn Ferrall 11 4) Erica Vicino 10
5) Kirsten Morro 12 6) Amy Puchini 11
4 Branford 10:18.24 10:25.59* 4
1) Courtney Cosgrove 10 2) Anneliese Troidle 11
3) Jessica Lohret 12 4) Cyrene Nicholas 11
5) Zoe Smiarowski 12 6)
5 Berlin 10:23.42 10:26.59* 2
1) Natalie Couceiro 9 2) Michele Grieco 11
3) Sarah Hagan 12 4) Taylor Lupini 12
6 Ellington 10:33.20 10:27.31* 1
1) Anna Chamberland 11 2) Katherine Lee 12
3) Jenni Giacalone 10 4) Allison Hill 10
5) Lia Guerette 9 6) Victoria Chandler 9
7 Sheehan 10:40.51 10:43.93*
1) Jeisha Alvarado 12 2) Lauren Hazelwood 11
3) Ania Spina 12 4) Christine Thorp 9
5) Sharon Gudzon 12 6)
8 Sacred Heart Academy 10:55.90 10:49.07*
1) Caroline Berberian 10 2) Abbey Lawlor 12
3) Lizzie Hammerberg 12 4) Ashley Garcia 12
5) Ashley Gerckens 10 6) Jessica Filardi 10
9 Rham 10:37.63 10:54.50*
1) Mary Kate Cannon 11 2) Kali Lower 12
3) Cassandra Michaud 11 4) Madeline Mondo 12
10 Lewis Mills 10:57.41 10:55.71*
1) Nicole Crockett 11 2) Julia Rich 10
3) Kristin Sullivan 12 4) Jillian Keegan 12
5) Kathleen Keegan 9 6) Spphie Zipoli 9
11 Ledyard 10:58.72 11:03.72
1) Katharine Woodmansee 11 2) Emsie Cronin 12
3) Carina Mitchell 11 4) Jessica Burger 12
5) Erin Gralton 10 6) Destiny Kuss 11
12 Brookfield 10:59.72 11:05.91
1) Emily Stoeppel 12 2) Sarah Lyon 11
3) Laura Pino 12 4) Julia Rhyins 11
5) Jillian Stipak 11 6) Meghan Letizia 12
13 Woodland 10:51.22 11:11.32
1) Stephanie Kiley 12 2) Bianca Poehailos 11
3) Erin Machado 10 4) Emilie Noreika 9
5) Ava Capuano 11 6) Emma Poryanda 12
-- New Fairfield 10:34.20 DNS
1) Melissa Evans 9 2) Nicole Itzkowitz 12
3) Dana Nevins 9 4) Gabrielle Richichi 12
-- Bacon Academy 10:59.54 SCR
1) Amelia Braman 12 2) Katharine Brice 12
3) Katherine Hageman 11 4) Megan Stevens 11
5) Abigail Stratton 11 6) Priya Swyden 12
Women 1600 Sprint Medley
===================================================================================
Class M: # 4:17.41 2/12/2010 Career, Career
B Conyers, N Clemons, T Edwards, K Davis
Min Standar: * 4:50.00
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Tolland 4:21.21 4:16.24# 3 10
1) Marissa Airoldi 9 2) Julia Sprout 11
3) Karissa Laramie 11 4) Kelsey Swanson 12
5) Alyssa Hurlbut 12 6) Taylor Papa 10
2 Berlin 4:23.79 4:21.68* 3 8
1) Taylor Budney 11 2) Vanessa Reimer 10
3) Jody DiCicco 11 4) Kristen Madeia 12
5) Michele Grieco 11 6) Sarah Daddario 10
3 Suffield 4:31.75 4:26.38* 3 6
1) Kira Bourret 12 2) McKayla Hoover 12
3) Kaitlin Girardini 10 4) Lauren Izabel 12
5) Meaghan Clark 12 6) Caelee Sorto 11
4 Hillhouse 4:34.87 4:29.95* 3 4
1) Diana Skinner 12 2) Zherah Collier 9
3) Rayana Downer 10 4) Fanta Faro 12
5) Lanaja Carr 12 6)
5 Windsor 4:38.91 4:31.98* 2 2
1) Tia Marie Brown 9 2) Alicia Wilkerson 11
3) Annicka McDonald 11 4) Erika Hightower 11
5) Kenya Warner 11 6)
6 Sacred Heart Academy 4:35.58 4:34.61* 3 1
1) Madison Blakeslee 9 2) Emily Wielk 11
3) Kiana Rocco 12 4) Jasmin Russo 11
5) Lizzie Hammerberg 12 6)
7 Branford 4:35.09 4:41.14* 3
1) Etta Hanlon 11 2) Claira Janover 11
3) Isabel Bysiewicz 11 4) Anneliese Troidle 11
5) Cyrene Nicholas 11 6) Taylor Brown 9
8 Fermi 4:41.56 4:42.05* 2
1) Camille Balicki 10 2) Areti Panatsas 10
3) Olivia Keane 11 4) Sydney Nash 9
5) Rebecca Haluch 11 6) Ashley Haluch 10
9 Rham 4:40.15 4:46.25* 2
1) Alexis Doran 10 2) Danielle Humphreys 12
3) Olivia Folkes 10 4) Cassandra Michaud 11
5) Kali Lower 12 6) Mari Larcheveque 12
10 Sheehan 4:46.94 4:46.95* 1
1) Ania Spina 12 2) Tamia Brown 10
3) Lauren Hazelwood 11 4) Cassidy Duffany 11
5) Theresa DiDomenico 10 6) Jeisha Alvarado 12
11 Bacon Academy 4:47.87 4:47.98* 1
1) Sydney Mazur 12 2) Kimberly Lizotte 10
3) Rachelle Kennedy 12 4) Katherine Hageman 11
5) Meghana Kulkarni 12 6) Amelia Braman 12
12 Prince Tech 4:50.00 4:48.40* 1
1) Jashane Campbell 11 2) Nashaly Cruz 11
3) Chuquira Gray 12 4) Daijanique White 11
5) Loreiny Tejada 9 6)
13 Brookfield 4:45.27 4:51.76 2
1) Samantha Birch 12 2) Kaia Gallop 12
3) Meghan Letizia 12 4) Sarah Lyon 11
5) Laura Pino 12 6) Madeline Walker 11
14 Ledyard 4:48.39 4:55.69 1
1) Alexis Bickham 11 2) Isabelle Mercer 10
3) Alexsis Powell 11 4) Emily Kowalski 11
5) Sanai Carter 10 6) Emsie Cronin 12
15 Ellington 4:43.10 4:56.66 2
1) Roselyne Anyah 10 2) Kathryne Bergeron 12
3) Jenni Giacalone 10 4) Melody Crane 10
5) Emily Costanzo 12 6) Kelsey Sgarlata 12
16 Woodland 4:41.92 4:58.06 2
1) Ava Capuano 11 2) Lisa Thrasher 11
3) Marisa Macek 12 4) Samantha Plasky 10
5) Gianna Polletta 10 6) Stephanie Kiley 12
-- Bethel 4:34.08 SCR
1) Brett Bohrmann 12 2) Alexandra DeLuca 11
3) Amanda Deming 11 4) Amanda Weiner 9
Women High Jump
================================================================================
Class M: # 5-06 2000 Janel Kozolowski, Woodstock
Min Standar: * 4-08
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Dahsia Middlebrooks 12 Career Magne 5-00.00 5-02.00* 10
4-08.00 4-10.00 5-00.00 5-02.00 5-04.00
P XXO XO XO XXX
2 Mae Mathews 10 Nonnewaug 5-04.00 5-00.00* 6
4-08.00 4-10.00 5-00.00 5-02.00
O O O XXX
2 Cecilia Blamahsah 12 Windsor 5-04.00 5-00.00* 6
4-08.00 4-10.00 5-00.00 5-02.00
O O O XXX
2 Kenya Warner 11 Windsor 5-02.00 5-00.00* 6
4-08.00 4-10.00 5-00.00 5-02.00
O O O XXX
5 Aigneis Frey 11 Lauralton HA 4-10.00 4-10.00* 1.50
4-08.00 4-10.00 5-00.00
XO O XXX
5 Jazmyn Menzies 12 Woodland 5-00.00 4-10.00* 1.50
4-08.00 4-10.00 5-00.00
XO O XXX
7 Mary Claffey 12 Lewis Mills 4-10.00 4-08.00*
4-08.00 4-10.00
XO XXX
7 Megan Knowling 9 Ellington 5-00.00 4-08.00*
4-08.00 4-10.00
XO XXX
9 Madeline Honeyford 12 Brookfield 4-10.00 J4-08.00*
4-08.00 4-10.00
XXO XXX
-- Claira Janover 11 Branford 4-10.00 NH
4-08.00
XXX
-- Casey Szeligowski 10 Sacred Heart 4-08.00 NH
4-08.00
XXX
-- Lindsey O'Dea 9 Woodstock AC 4-08.00 NH
4-08.00
XXX
-- Kaitlyn Gonsor 12 RHAM 4-08.00 NH
4-08.00
XXX
-- Rebecca Haluch 11 Fermi 4-08.00 NH
4-08.00
XXX
-- Sydney Mazur 12 Bacon Academ 4-08.00 NH
4-08.00
XXX
-- Courtney Jurzynski 12 Woodland 4-10.00 NH
4-08.00
XXX
-- Alyse Cornish 11 New London 4-08.00 NH
4-08.00 4-10.00
P XXX
-- Meghan Glynn 12 Sacred Heart 4-08.00 NH
4-08.00
XXX
-- Madison Canestrari 12 Ledyard 4-08.00 DNS
-- Mackenzie Walsh 12 Sacred Heart 4-08.00 DNS
Women Pole Vault
================================================================================
Class M: # 10-07 2/14/2012 Emily Savage, Weston
Min Standar: * 7-06
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Alyssa Case 12 Branford 9-06.00 9-00.00* 10
7-00.00 7-06.00 8-00.00 8-06.00 9-00.00 9-06.00
P P XO O XXO XXX
2 Emma Brown 10 Stonington 8-06.00 8-00.00* 7
7-00.00 7-06.00 8-00.00 8-06.00
O O O XXX
2 Mary Claffey 12 Lewis Mills 8-00.00 8-00.00* 7
7-00.00 7-06.00 8-00.00 8-06.00
O O O XXX
4 Megan Lynch 12 Woodland 7-06.00 J8-00.00* 4
7-00.00 7-06.00 8-00.00 8-06.00
O O XO XXX
5 Meaghan Clark 12 Suffield 7-06.00 J8-00.00* 2
7-00.00 7-06.00 8-00.00 8-06.00
XO XO O XXX
6 Theresa DiDomenico 10 Sheehan 8-00.00 J8-00.00* 1
7-00.00 7-06.00 8-00.00 8-06.00
P XO XO XXX
7 Etta Hanlon 11 Branford 8-00.00 7-06.00*
7-00.00 7-06.00 8-00.00
O O XXX
7 Hannah Arnold 11 Ledyard 7-06.00 7-06.00*
7-00.00 7-06.00 8-00.00
O O XXX
9 Emma Poryanda 12 Woodland 7-06.00 J7-06.00*
7-00.00 7-06.00 8-00.00
O XO XXX
10 Brianna Little 12 Northwestern 7-06.00 J7-06.00*
7-00.00 7-06.00 8-00.00
P XXO XXX
10 Taylor Brown 9 Branford 7-06.00 J7-06.00*
7-00.00 7-06.00 8-00.00
O XXO XXX
12 Sarah Mello 10 Bethel 7-06.00 7-00.00
7-00.00 7-06.00
XXO XXX
-- Annie Coleman 11 East Haven 7-06.00 NH
7-00.00 7-06.00 8-00.00
P P XXX
Women Long Jump
================================================================================
Class M: # 18-06.25 1993 Amy Stuyinski, Killingly
Min Standar: * 14-06
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Jennifer Jacobs 12 Tolland 16-10.00 17-03.25* 10
FOUL 16-08.25 15-04.75 16-10.25 17-01.25 17-03.25
2 Paige Dostie 12 Guilford 16-09.50 16-08.50* 8
16-08.50 FOUL 15-07 FOUL FOUL 14-04.25
3 Kiki Smith 10 Jonathan Law 15-00.25 16-02.25* 6
16-00.50 16-02.25 14-02.25 15-00 15-04 14-08
4 Dahsia Middlebrooks 12 Career Magne 17-01.00 16-00.50* 4
13-03.50 14-08.50 16-00.50 FOUL 15-08 15-06.50
5 Mia Santana 11 New London 16-02.00 15-11.00* 2
15-07.50 15-11 15-03 FOUL 14-11.50 FOUL
6 Jazmyn Menzies 12 Woodland 15-08.75 15-08.75* 1
15-00.50 15-05.25 15-07 15-08.75 15-02 13-08.50
7 Olivia Steiner 10 Jonathan Law 15-10.25 15-05.75*
FOUL 15-04 15-04.25 14-00.50 15-00 15-05.75
8 Maggie Dahill 12 Northwestern 14-08.50 15-03.50*
14-02.75 14-07.50 15-03.50
9 Hannah Kelm 10 Bethel 15-09.25 15-02.75*
15-02.25 15-02.75 14-08.75
10 Brett Bohrmann 12 Bethel 15-06.00 J15-02.75*
14-09 15-02.75 14-04
11 Kennedy Davignon 9 Woodstock AC 14-09.00 14-11.50*
FOUL 14-11.50 14-08.50
12 Alexandra Pratt 11 Stonington 15-06.50 14-11.00*
14-05 14-10.50 14-11
13 Kristen Washington 9 Hillhouse 16-02.00 14-09.00*
FOUL 14-09 14-08.50
14 Cecilia Blamahsah 12 Windsor 15-11.00 14-08.50*
14-08.50 13-03.75 14-08.25
15 Kathryn Kelly 10 Lauralton HA 15-10.00 14-06.50*
13-08 13-08 14-06.50
16 Kelsey Sgarlata 12 Ellington 15-03.00 14-06.25*
14-05 14-03 14-06.25
17 Jordan Chicoski 10 Bacon Academ 15-06.50 J14-06.25*
14-06.25 13-05.25 12-08
18 Etta Hanlon 11 Branford 16-05.50 14-06.00*
14-06 FOUL FOUL
19 Lilian Baah 12 Killingly 15-04.00 14-04.00
14-04 13-09.75 14-00
20 Hannah Schulz 10 Berlin 15-00.00 14-03.25
14-03.25 13-03.50 13-00.75
21 Taylor Lupini 12 Berlin 15-11.25 14-02.50
14-02.50 13-03.50 FOUL
22 Caelee Sorto 11 Suffield 15-01.50 14-01.00
14-01 13-07.50 13-11
23 Abbigail Blanchard 11 Stonington 14-10.00 13-11.00
FOUL 13-11 FOUL
24 Danielle Humphreys 12 RHAM 17-01.50 13-06.50
FOUL FOUL 13-06.50
25 Sydney Marquardt 9 East Haven 14-11.00 13-06.25
FOUL 13-06.25 12-10.75
26 Sara Dunleavy 11 Lauralton HA 14-10.50 13-04.50
13-04.50 12-10.50 FOUL
27 Andria Torres 9 Jonathan Law 14-07.00 13-01.50
13-01.50 12-11 12-11
28 Brooke Joyner 10 Career Magne 17-04.00 10-05.50
FOUL 10-05.50 FOUL
-- Rhema Phillips 9 Ledyard 16-00.00 DNS
-- Britnie Frances 10 Stratford 15-01.00 DNS
-- Mallory Kane 11 Stonington 14-08.50 DNS
Women Shot Put
================================================================================
Class M: # 40-04.50 2003 Lacey-Ann Parker, Ledyard
Min Standar: * 28-00
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Michaela Mendygral 12 Sheehan 37-10.00 37-01.25* 10
35-09 FOUL 37-01.25 FOUL 36-08.25 36-08.25
2 Erin McGann 9 Suffield 34-06.50 33-05.25* 8
31-11 FOUL 30-05 31-00.50 33-05.25 FOUL
3 Aalayjhia Cobb 12 Hillhouse 33-05.00 33-00.75* 6
31-00.75 30-06.50 33-00.75 32-10.25 32-04.75 32-05.75
4 Camille Balicki 10 Fermi 30-09.50 32-07.25* 4
32-07.25 31-04.25 32-03.75 31-10.50 32-01 32-00.25
5 Andrea Galeano 12 St. Joseph 34-07.75 32-04.25* 2
30-03 31-06 29-08 30-05.25 31-08.75 32-04.25
6 Ashley Vigio 12 Hillhouse 29-04.00 32-00.50* 1
31-04 31-06.25 29-11.50 32-00.50 30-00 FOUL
7 Arianna Davis 12 Fermi 30-11.50 31-09.25*
29-06.50 30-08 31-09.25 30-07.50 30-03 30-00.25
8 Teaira Edwards 10 Hillhouse 31-06.00 31-03.75*
31-03.75 30-09 30-05
9 Samantha Marquardt 12 East Haven 33-00.25 31-03.00*
31-03 29-10.25 27-09.25
10 Ann Vigil 11 Bacon Academ 31-08.25 30-07.50*
29-02 FOUL 30-07.50
11 Jennifer Slane 11 Tolland 28-10.00 30-00.75*
29-02.25 28-05.50 30-00.75
12 Sofia Walsh 12 Sacred Heart 31-10.00 29-11.25*
29-11.25 29-11.25 28-00.50
13 Abbey Rosato 12 Woodland 29-03.00 29-09.50*
26-05.50 29-09.50 25-06
14 Julia Spinelli 12 St. Joseph 28-01.00 29-08.00*
29-02.50 29-08 28-11.25
15 Megan Doheny 11 East Haven 28-05.50 29-07.00*
27-00.25 29-07 26-10
16 Kayla Gosselin 11 Foran 30-04.00 29-00.00*
29-00 FOUL 28-01
17 Danielle Roth 10 Branford 28-09.00 28-10.50*
28-10.50 24-11.50 FOUL
18 Cori Kalafus 12 Jonathan Law 29-11.00 28-10.25*
28-10.25 27-10.50 26-07.75
19 Beslen Childers 9 Sheehan 28-10.75 28-05.50*
28-05.50 25-00 26-10
20 Madison Murphy 10 Jonathan Law 28-09.00 27-11.50
26-03.25 25-07.25 27-11.50
21 Katherine Joseph 12 Bethel 28-11.00 27-11.00
26-10.75 26-08.75 27-11
22 Erin Mingey 10 Brookfield 29-06.50 27-03.25
27-01.50 27-03.25 23-02.75
23 Kayla Capone 11 East Haven 28-07.00 27-03.00
27-03 25-06.75 27-01.50
24 Brooke Arruda 11 Stonington 34-00.00 26-06.25
FOUL 26-06.25 FOUL
25 Ashley Sandoval 11 Sheehan 28-02.50 25-09.50
24-11.50 25-09.50 25-05.50
-- Jordan Wingate 11 RHAM 28-11.50 DNS
-- Gabi Hoops 12 Stonington 29-06.50 DNS
-- Nicole Nelson 10 Wolcott 28-02.25 DNS
-- Allyson Colburn 10 Woodstock AC 30-10.00 DNS
Men 55 Meter Dash
============================================================================
Top 7 Advance by Time
Class M: # 6.30 1997 Latroy Oliver, Weaver
Min Standar: * 6.90
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Akiel Smith 12 Hillhouse 6.51 * 6.52q 5
2 Bradley Johnson 12 E.O. Smith 6.75 * 6.71q 1
3 Alex Brown 12 Rocky Hill 6.74 * 6.73q 1
4 Darius Wise 11 Hillhouse 6.63 * 6.74q 3
5 Omari Forbes 12 Bulkeley 6.58 * 6.75q 4
6 Dyvon Champion 12 Bulkeley 6.79 * 6.82q 3
7 Mitchel Maslowski 10 Berlin 6.84 6.91q 4
8 Ian Stuebe 12 Weston 6.67 6.92 2
9 Jason Garlock 12 Jonathan Law 6.92 6.97 5
9 Miggy Gamboa 12 Fitch 6.97 6.97 4
11 Geovanni Garrison 10 Stratford 7.14 6.99 5
12 Deandre Graham 10 Stratford 7.13 7.00 5
12 James Rawlings 12 Brookfield 7.03 7.00 3
12 Roy Starks 11 New London 6.84 7.00 5
15 Anthony Jordan 12 Waterford 7.02 7.04 2
16 Trevor Gagnon 11 Berlin 7.05 7.05 5
17 Tyler Lestage 11 Killingly 7.02 7.07 1
18 Douglas Foy 12 New London 7.04 7.08 5
19 Mike Murray 12 Jonathan Law 7.07 7.12 3
19 Matthew Cavaliere 11 Bacon Academ 7.02 7.12 1
21 Christopher McClean 9 Cheney Tech 7.06 7.13 4
22 Matthew DeFazio 11 Wolcott 7.01 7.18 3
23 Alex Pena 10 Stratford 7.08 7.19 2
23 Khalil Sokunle 10 Stratford 7.14 7.19 4
23 Newton Frias 11 Torrington 7.03 7.19 2
26 Eric McCracken 11 Ledyard 7.12 7.20 2
27 Jared Piatnik 11 Bethel 7.13 7.27 3
28 Cody Scanlan 11 Bunnell 7.14 7.28 3
29 Cooper Mayo 11 Killingly 7.04 7.30 4
30 Evan Meyer 9 Foran 7.11 7.31 1
31 Joe Mugford 10 Jonathan Law 7.13 7.34 4
31 K'Tory Cobb 12 St. Joseph 7.09 7.34 1
-- Josiah Shumaker 12 Ledyard 6.77 DNS 2
Men 55 Meter Dash
================================================================================
Class M: # 6.30 1997 Latroy Oliver, Weaver
Min Standar: * 6.90
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Akiel Smith 12 Hillhouse 6.52 6.50* 10
2 Omari Forbes 12 Bulkeley 6.75 6.60* 8
3 Alex Brown 12 Rocky Hill 6.73 6.62* 6
4 Darius Wise 11 Hillhouse 6.74 6.70* 4
5 Bradley Johnson 12 E.O. Smith 6.71 6.78* 2
6 Dyvon Champion 12 Bulkeley 6.82 6.90* 1
7 Mitchel Maslowski 10 Berlin 6.91 6.94
Men 300 Meter Dash
===================================================================================
Class M: # 34.51 2001 Glenn McFadden, Hillhouse
Min Standar: * 39.50
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Akiel Smith 12 Hillhouse 35.15 35.19* 5 10
2 Tyreise Swain Jr. 10 Hillhouse 35.84 35.49* 5 8
3 Simeon Okoro 12 Weston 35.69 35.65* 5 6
4 Darius Wise 11 Hillhouse 36.50 36.73* 5 4
5 Alex Brown 12 Rocky Hill 36.52 37.16* 5 2
6 James Rawlings 12 Brookfield 36.99 37.41* 5 1
7 Bradley Johnson 12 E.O. Smith 37.54 37.57* 4
8 Mike Griffith 11 East Haven 37.21 37.96* 4
9 Tyler LeComer 12 Bunnell 38.73 37.98* 3
10 Geovanni Garrison 10 Stratford 39.46 38.29* 2
11 Christopher Peltz 12 Watertown 39.14 38.57* 3
12 James Potter 12 E.O. Smith 38.61 38.67* 4
13 Alex Pena 10 Stratford 38.99 38.72* 3
14 Karim Abdul 10 Bulkeley 38.61 38.83* 3
15 Sloan Austermann 12 Bethel 38.22 38.90* 4
16 Khalil Sokunle 10 Stratford 39.71 38.92* 1
17 Cooper Mayo 11 Killingly 38.87 38.95* 3
18 Kevin Stankiewicz 9 Weston 38.54 39.35* 4
19 Patrick Scheurer 11 Fitch 39.13 39.38* 3
20 Manny Deshields-Sanabria 10 Ledyard 39.40 39.39* 2
21 Connor Chung 10 Waterford 39.62 39.62 2
22 Christopher McClean 9 Cheney Tech 39.73 39.68 1
23 Jake Matluck 12 Weston 39.39 39.83 2
24 Owen Stanfield 11 Fitch 39.70 39.85 1
25 Garrett Pates 11 East Haven 38.39 39.92 4
26 Blake Jandreau 9 Lyman Hall 39.65 39.93 1
27 Robin Smith 11 Waterford 39.69 39.95 1
28 Jack Kelley 10 Woodstock AC 39.60 40.14 2
29 John Duffy 11 Branford 39.55 40.76 2
-- Maxwell Cleary 12 Bethel 39.33 SCR
Men 600 Meter Run
===================================================================================
Class M: # 1:23.07 2002 Tiemarcie Ramos, Wilbur Cross
Min Standar: * 1:34.00
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Griffin Cobb 11 Sheehan 1:24.75 1:24.48* 6 10
2 Andrew Oliwa 12 Ellington 1:26.49 1:25.35* 6 8
3 Brendon Stewartson 11 Hillhouse 1:24.06 1:25.52* 6 6
4 Caleb Erhard 12 E.O. Smith 1:26.57 1:26.51* 6 4
5 Kyle Ryen 12 New Fairfiel 1:28.92 1:27.02* 5 2
6 Thomas Mackintosh 12 Ellington 1:27.87 1:27.12* 5 1
7 Juan Hernandez 12 New London 1:27.70 1:28.63* 6
8 Alex Ghajar 11 Bunnell 1:28.88 1:28.87* 5
9 Jon Gill 11 Lyman Hall 1:28.79 1:28.94* 5
10 Xavier Milling 12 Hillhouse 1:31.93 1:29.14* 3
11 Willie Brown 10 Hillhouse 1:32.34 1:29.83* 3
12 Garrett Pates 11 East Haven 1:31.07 1:30.19* 4
13 Sahvion Ali 10 Hillhouse 1:32.80 1:30.66* 3
14 Manasseh Bekele 9 Hillhouse 1:34.20 1:30.69* 1
15 Greg Oberhausen 12 AVON 1:32.93 1:31.16* 3
16 Dylan Smelski 12 Lewis Mills 1:31.64 1:31.23* 4
17 Daelon Morgan 11 Fitch 1:29.14 1:31.29* 5
18 Matt Kerst 10 Fitch 1:31.43 1:31.55* 4
19 Charles Fonck 10 Jonathan Law 1:33.28 1:31.63* 2
20 Steven Filippakos 12 Bethel 1:31.74 1:32.00* 4
21 Graham Smith 12 E.O. Smith 1:31.91 1:32.26* 3
22 Kyle Landry-McWilliams 12 Guilford 1:33.70 1:32.58* 2
23 Jason Baker 11 Jonathan Law 1:33.84 1:32.79* 1
24 Conor O'Donnell 12 Fitch 1:33.82 1:32.98* 2
25 Jonas Brown 11 E.O. Smith 1:33.57 1:33.43* 2
26 Bryan Bornn 11 Bethel 1:34.17 1:33.80* 1
27 Ryan Deschenes 11 East Lyme 1:31.88 1:33.95* 3
28 Cameron Riach 12 Weston 1:29.50 1:34.60 4
29 Aodhan Dunn 12 Branford 1:33.06 1:35.26 2
30 Murray Riach 10 Weston 1:29.81 1:35.41 4
-- Nathan D'Amico 12 Branford 1:27.61 DNS 6
-- Alec Janis 12 Branford 1:28.02 DNS 5
-- Jake Stoffel 12 New Fairfiel 1:31.81 SCR
-- James Harron 10 Brookfield 1:33.92 SCR
-- Cameron Wilhelm 12 Fitch 1:33.73 SCR
-- Daniel Barrack 12 Bacon Academ 1:32.04 SCR
-- David Donnelly 10 Branford 1:33.74 SCR
-- Sven Vogel 12 Joel Barlow 1:33.94 SCR
Men 1000 Meter Run
================================================================================
Class M: # 2:28.07 1987 Michael Remigino, NW Catholic
Min Standar: * 2:52.00
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Griffin Waller 12 Bacon Academ 2:35.06 2:38.20* 10
2 Cole Clark 12 Weston 2:35.23 2:39.08* 8
3 Brandon Dinsmore 12 East Lyme 2:39.55 2:41.02* 6
4 Sven Vogel 12 Joel Barlow 2:48.47 2:43.81* 4
5 Bryan Allen 12 Sheehan 2:42.44 2:44.21* 2
6 Thomas Rigby 12 Suffield 2:44.57 2:44.29* 1
7 Justin Walch 11 Suffield 2:49.67 2:48.55*
8 Nick Zannis 11 St. Joseph 2:45.51 2:48.92*
9 James Harron 10 Brookfield 2:51.94 2:49.79*
10 Elijah Hason 11 Weston 2:49.40 2:51.00*
11 Kyle Fitzgerald 11 Ellington 2:49.46 2:51.50*
12 Charles Schwoerer 11 E.O. Smith 2:51.21 2:51.91*
-- Matthew Lund 12 Bacon Academ 2:47.52 SCR
-- Tommy Consalvo 11 Brookfield 2:39.55 SCR
-- Christopher Rivas 11 Brookfield 2:40.99 SCR
-- Albert Tebbetts 12 Ellington 2:47.99 SCR
-- Luke Arsenault 12 Branford 2:39.40 SCR
-- Caleb Harris 12 Waterford 2:52.18 SCR
Men 1600 Meter Run
===================================================================================
Class M: # 4:17.64 2006 Jay Koloseus, Guilford
Min Standar: * 4:55.00
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Jordan Dixon 12 Ellington 4:33.19 4:32.71* 2 10
2 Tommy Consalvo 11 Brookfield 4:32.72 4:34.26* 2 8
3 Christopher Rivas 11 Brookfield 4:33.50 4:35.57* 2 6
4 Bryce Hedman 12 Ledyard 4:36.98 4:37.28* 2 4
5 Michael Rautter 11 New Fairfiel 4:37.09 4:37.52* 2 2
6 Ben Siciliano 11 Guilford 4:46.58 4:39.49* 2 1
7 Luke Arsenault 12 Branford 4:38.28 4:40.27* 2
8 Jeffrey Noonan 12 Bacon Academ 4:39.89 4:41.06* 2
9 Vann Moffett 11 East Lyme 4:42.09 4:43.01* 2
10 Drew Suter 11 AVON 4:45.93 4:47.27* 2
11 Christian Kuss 10 Ledyard 4:47.47 4:48.54* 1
12 Michael Bortolot 10 Joel Barlow 4:47.51 4:49.43* 1
13 Xavier Jones 12 New London 4:48.73 4:50.71* 1
14 Mike Rumbel 11 Bacon Academ 4:51.39 4:52.11* 1
15 Finn Davidson 10 Guilford 4:53.02 4:53.01* 1
16 Kyle Devine 11 Rocky Hill 4:50.39 4:53.04* 1
17 Brian Carraturo 10 Bethel 4:54.44 4:55.27 1
18 Ethan Davis 11 Tolland 4:55.06 4:56.94 1
19 Noah Johnson 9 Tolland 4:55.16 4:57.04 1
20 Kyle Timmer 11 E.O. Smith 4:52.89 4:57.27 1
21 John Reagle 12 Guilford 4:47.02 4:57.52 2
22 Jarett Mirecki 11 East Lyme 4:54.65 5:15.13 1
-- Ryan Connell 12 Branford 4:45.44 DNS 2
-- Patrick Briody 11 E.O. Smith 4:39.74 DNS 2
-- Elijah Hason 11 Weston 4:55.24 DNS 1
-- Brian Babyak 12 Weston 4:40.19 SCR
Men 3200 Meter Run
================================================================================
Class M: # 9:19.87 2/12/2010 Chris Bendtsen, Wolcott
Min Standar: * 10:30.00
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Bryce Hedman 12 Ledyard 9:51.01 9:58.39* 10
2 David Clavet 10 Ellington 10:00.45 9:58.62* 8
3 Christopher Rivas 11 Brookfield 10:21.22 10:05.75* 6
4 Brian Babyak 12 Weston 10:07.04 10:06.99* 4
5 Thomas Arbeiter 10 Ellington 10:16.03 10:08.41* 2
6 Albert Tebbetts 12 Ellington 10:06.93 10:12.07* 1
7 Josh Bedard 10 Tolland 10:02.28 10:16.21*
8 Ben Siciliano 11 Guilford 10:16.57 10:20.82*
9 Michael Rautter 11 New Fairfiel 9:57.55 10:23.66*
10 Peter Bakker 11 Northwestern 10:20.73 10:25.41*
11 Barrett Fitzgerald 12 Weston 10:27.22 10:25.91*
12 Vann Moffett 11 East Lyme 10:12.97 10:36.29
13 Tommy Consalvo 11 Brookfield 10:27.38 11:10.21
14 Colvert Moore 10 East Lyme 10:30.18 11:36.42
-- Drew Suter 11 AVON 10:21.90 DNS
-- Patrick Briody 11 E.O. Smith 10:07.35 DNS
-- Jackson Morrow 12 Lewis Mills 10:26.42 DNS
-- Ryan Connell 12 Branford 10:21.25 SCR
-- Jeffrey Noonan 12 Bacon Academ 10:00.55 SCR
Men 55 Meter Hurdles
============================================================================
Top 7 Advance by Time
Class M: # 7.48 1991 Conroy Davis, Bassick
Min Standar: * 8.80
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Shawn Fletcher 12 Hillhouse 7.68 * 7.85q 3
2 Ruvens Exantus 12 Bunnell 7.80 * 7.86q 2
3 Gregory Atkinson 12 East Lyme 7.95 * 7.95q 1
4 Corey Maddox 12 Hillhouse 8.21 * 8.10q 2
5 Matt Baum 12 Sheehan 8.21 * 8.37q 3
6 Daniel Rodier 12 New Fairfiel 8.17 * 8.46q 2
7 Nathan Christensen 12 Sheehan 8.84 * 8.51q 3
8 John Witik 11 Lyman Hall 8.46 * 8.52 1
9 Jordan McCray 12 Suffield 8.19 * 8.55 3
10 Santino Giannini 12 Branford 8.13 * 8.57 1
11 Allessandro Ripari 12 New Fairfiel 8.47 * 8.58 1
12 Patrick Scheurer 11 Fitch 8.65 8.84 3
13 Chris Aponte 11 Bethel 8.69 8.87 3
14 Nicholas Wright 12 Wolcott 8.74 8.93 1
15 Joshua Leffingwell 11 East Lyme 8.61 9.09 2
16 Jeremiah Crawley 11 East Haven 9.03 9.28 1
16 Michael Santa-Maria 12 Weston 8.88 9.28 3
18 Glenn Orpiano 10 Jonathan Law 8.71 9.38 2
19 Luke Saccone 11 Ledyard 8.89 9.63 2
20 Marshall Stevenson 11 Bethel 8.80 9.68 2
-- Jeremy Baouche 12 Ellington 8.76 DQ 1 Hurdle Violation
Men 55 Meter Hurdles
================================================================================
Class M: # 7.48 1991 Conroy Davis, Bassick
Min Standar: * 8.80
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Shawn Fletcher 12 Hillhouse 7.85 7.72* 9 Dead Heat
1 Ruvens Exantus 12 Bunnell 7.86 7.72* 9 Dead Heat
3 Gregory Atkinson 12 East Lyme 7.95 7.84* 6
4 Corey Maddox 12 Hillhouse 8.10 8.09* 4
5 Matt Baum 12 Sheehan 8.37 8.19* 2
6 Nathan Christensen 12 Sheehan 8.51 8.21* 1
7 Daniel Rodier 12 New Fairfiel 8.46 8.67*
Men 4x200 Meter Relay
===================================================================================
Class M: # 1:32.55 2005 Lyman Hall, Lyman Hall
Min Standar: * 1:45.00
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Weston 1:30.69 1:31.75# 5 10
1) Micah Zirn 12 2) Ian Stuebe 12
3) Chris Petty 12 4) Simeon Okoro 12
5) Cameron Okoro 10 6) Jake Matluck 12
2 Hillhouse 1:33.29 1:34.52* 5 8
1) Tyreise Swain Jr. 10 2) Rajah Stewart 12
3) Gabriel Abul-Karim 11 4) Corey Maddox 12
5) Christopher Dickey 11 6) John T Gardner 9
3 Ledyard 1:36.29 1:37.03* 5 6
1) Josiah Shumaker 12 2) Manny Deshields-Sanabria 10
3) Michael Lopes 12 4) Eric McCracken 11
5) Jamir Johnson 10 6) Herman Winston 10
4 Fitch 1:38.56 1:37.26* 4 4
1) Patrick Scheurer 11 2) Miggy Gamboa 12
3) Ty-riq Hopkins 11 4) Owen Stanfield 11
5) Joshua Betancourt 12 6) Marcus Cole 9
5 New London 1:37.82 1:37.35* 4 2
1) Roy Starks 11 2) Douglas Foy 12
3) Jelani Lucas 12 4) Juan Hernandez 12
5) Markus Soerensen 11 6)
6 New Fairfield 1:37.71 1:37.85* 5 1
1) Brandon Bahr 10 2) Jordan Fairchild 12
3) Kyle Ryen 12 4) Allessandro Ripari 12
5) Bryan Craven 10 6)
7 Watertown 1:41.21 1:38.37* 2
1) Matthew Bovat 12 2) Ryan Fowler 11
3) Justin Guerrera 9 4) Christopher Peltz 12
8 Stratford 1:39.00 1:38.65* 3
1) Freddy Deleon 12 2) Deandre Graham 10
3) Alex Pena 10 4) Khalil Sokunle 10
9 Ellington 1:36.30 1:38.69* 5
1) Dakota Aldrich 10 2) Jeremy Baouche 12
3) Andrew Oliwa 12 4) Thomas Mackintosh 12
5) Ian Chandler 12 6) Wellington Silva 10
10 East Lyme 1:38.07 1:38.74* 4
1) Christopher Apicelli 12 2) Joshua Lopez 10
3) Evan Tryon 11 4) Zane Smallidge 12
5) Jared Ayers 12 6) Timothy LaDuca 12
11 Fermi 1:39.72 1:38.79* 3
1) Cole Magnuson 12 2) RaQuan Birdsong 12
3) Ben Magnuson 12 4) Angelo DeGiule 12
5) Justin Lipscomb 12 6) Tyler Burk 12
12 East Haven 1:39.27 1:39.62* 3
1) Mike Griffith 11 2) Dom Manna 10
3) McClay Marshall 10 4) Garrett Pates 11
5) Kyle Rinaldi 11 6)
13 Bethel 1:38.57 1:39.69* 4
1) Thomas Schmidt 11 2) Steven Filippakos 12
3) Maxwell Cleary 12 4) Sloan Austermann 12
5) Jared Piatnik 11 6) Chris Aponte 11
14 Waterford 1:44.99 1:41.05* 1
1) Spencer Hoagland 10 2) Jonathan Keth 10
3) Robin Smith 11 4) Connor Chung 10
5) Devin Craig 10 6)
15 Tolland 1:42.84 1:41.16* 2
1) Alex Allen 11 2) Peter Bade 11
3) Matt Fusco 11 4) Brody Neimann 12
16 Killingly 1:44.81 1:41.99* 2
1) Nick Allsworth 11 2) Andrew Erskine 11
3) Cooper Mayo 11 4) Tyler Lestage 11
5) Mike Lebeau 12 6)
17 Bacon Academy 1:41.57 1:42.55* 2
1) Matthew Cavaliere 11 2) Julian Lindo 10
3) Jacob Fortin 11 4) Alec Ematrudo 12
5) Christian Burr 11 6) Brandon Anderson 12
18 Rham 1:45.00 1:43.16* 1
1) Jack Tillinghast 10 2) Ben Hass 11
3) Aidan Kalisher 11 4) Gordon Perrett 11
5) Austin Drexler 11 6)
19 Ellis Tech 1:44.89 1:44.63* 1
1) Josh Allen 10 2) Noah Deojay 12
3) Dillion Lopriore 12 4) Kenny Lumbra 11
5) Luke Lopriore 12 6) Brandon Tatro 12
20 Brookfield 1:42.58 1:50.56 2
1) Nicholas Palmer 11 2) Patrick Dillon 12
3) Malcolm Honeyford 10 4) Mark Dackow 11
5) Christopher Petriccione 10 6) Oscar Urena 10
-- Sheehan 1:38.08 DNF 4
1) Joseph Bernick 9 2) Jon Cantone 12
3) Nathan Christensen 12 4) Steven Mirra 10
5) Patrick Guerrette 12 6) Jaret Ferraro 12
-- Jonathan Law 1:40.30 DQ 3 Break Line Violation
1) Mike Murray 12 2) Joe Mugford 10
3) Charles Fonck 10 4) Jason Garlock 12
5) Nick Ferrara 11 6)
-- E.O. Smith 1:38.77 DQ 4 Zone violation
1) James Potter 12 2) Anthony Stigler 11
3) Bradley Johnson 12 4) Devon Fisher 10
5) Bishop Clark 11 6) Caleb Erhard 12
-- Torrington 1:39.67 DQ 3 Zone Violation
1) Dylan Myrie 9 2) Bryan Rocha 12
3) Mayank Patel 12 4) Newton Frias 11
5) Domonick Phengkaen 10 6) Favian Moya 10
-- Bulkeley 1:37.78 DQ 5 Interference
1) Karim Abdul 10 2) Dyvon Champion 12
3) Kimani Clarke 10 4) Omari Forbes 12
5) Rajae Maxwell 10 6)
-- Foran 1:41.35 DNS 2
1) Raymond Hofferman 12 2) Robert McGinnis 11
3) Evan Meyer 9 4) Joshua Mixie 12
5) Cedrick Lingane 11 6) Nathan Garofano 9
-- Lyman Hall 1:39.50 DNS 3
1) James Burnham 12 2) Brandon Forbes 11
3) Ryan Woolley 12 4) John Witik 11
5) Blake Jandreau 9 6)
Men 4x400 Meter Relay
===================================================================================
Class M: # 3:31.11 2008 Ledyard, Ledyard
Min Standar: * 3:55.00
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Weston 3:30.16 3:29.01# 4 10
1) Micah Zirn 12 2) Chris Petty 12
3) Patrick Baber 12 4) Simeon Okoro 12
5) Kevin Stankiewicz 9 6) Cameron Okoro 10
2 Hillhouse 3:31.82 3:29.07# 4 8
1) Tyreise Swain Jr. 10 2) Darius Wise 11
3) Akiel Smith 12 4) Brendon Stewartson 11
5) Sahvion Ali 10 6) Willie Brown 10
3 Sheehan 3:38.92 3:35.94* 4 6
1) Bryan Allen 12 2) Matt Baum 12
3) Nathan Christensen 12 4) Griffin Cobb 11
5) Ryan Mccarthy 11 6) Steven Mirra 10
4 Ellington 3:38.72 3:36.00* 4 4
1) Thomas Mackintosh 12 2) William Broding 11
3) Andrew Oliwa 12 4) Jordan Dixon 12
5) Jeremy Baouche 12 6) Ian Chandler 12
5 New Fairfield 3:36.21 3:36.90* 4 2
1) Kyle Ryen 12 2) Jordan Fairchild 12
3) Allessandro Ripari 12 4) Daniel Rodier 12
5) Wes Henry 12 6) Daniel Timmins 12
6 East Lyme 3:36.24 3:40.79* 4 1
1) Christopher Apicelli 12 2) Evan Tryon 11
3) Gregory Atkinson 12 4) Brandon Dinsmore 12
5) Joshua Lopez 10 6) Jared Ayers 12
7 Fitch 3:42.44 3:41.57* 3
1) Cameron Wilhelm 12 2) Conor O'Donnell 12
3) Daelon Morgan 11 4) Owen Stanfield 11
5) Matt Kerst 10 6) Ty-riq Hopkins 11
8 Fermi 3:44.01 3:44.17* 3
1) Ben Magnuson 12 2) Matt Evans 11
3) Garrett Choiniere 12 4) Angelo DeGiule 12
5) Tyler Burk 12 6) RaQuan Birdsong 12
9 Bunnell 3:43.30 3:45.15* 3
1) Mickey Roman 11 2) Alex Ghajar 11
3) A'Hsantay Manning 12 4) Tyler LeComer 12
5) Damian Hopkins 10 6) Elijah Henry 9
10 New London 3:47.28 3:45.38* 2
1) Douglas Foy 12 2) Markus Soerensen 11
3) Xavier Jones 12 4) Juan Hernandez 12
5) Kevin Gabriel 11 6) Andrew Souza 11
11 Bacon Academy 3:43.58 3:46.03* 3
1) Christian Burr 11 2) Daniel Barrack 12
3) Matthew Lund 12 4) Michael Sinkewicz 12
5) Alec Ematrudo 12 6) Alex Esteve 12
12 Tolland 3:47.71 3:46.21* 2
1) Alex Medina 12 2) Brody Neimann 12
3) Alex Allen 11 4) Josh Bedard 10
5) Matt Fusco 11 6) Peter Bade 11
13 Suffield 3:52.63 3:48.02* 1
1) Jacob Arisczewski 9 2) Justin Walch 11
3) Thomas Rigby 12 4) Jordan McCray 12
5) Ryan Girardini 11 6) Alek Cotnoir 9
14 Lyman Hall 3:41.77 3:50.84* 3
1) Brett Bilodeau 12 2) Blake Jandreau 9
3) Mike Ransom 11 4) Javier Reyes 12
15 E.O. Smith 3:52.26 3:56.89 1
1) Graham Smith 12 2) Orkan Olgac 10
3) Jonas Brown 11 4) Joseph Lee 10
5) Bishop Clark 11 6) Caleb Erhard 12
16 Ledyard 3:50.09 3:56.98 2
1) Christopher Reutter 12 2) Andres Laconico 10
3) Christian Kuss 10 4) Kevin Brawner 11
5) Opeyemi Omotosho 12 6) Cody Hansen 11
17 Lewis Mills 3:51.01 4:05.05 2
1) Nathan Virovoy 11 2) John Keegan 10
3) Jesse Quinn-Alger 12 4) John Consolini 12
5) Dylan Smelski 12 6)
-- Bethel 3:52.66 DNS 1
1) Chris Aponte 11 2) Sloan Austermann 12
3) Bryan Bornn 11 4) Maxwell Cleary 12
5) Dan Finney 12 6) Marshall Stevenson 11
-- Branford 3:38.93 DNS 3
1) Marshall Borrus 11 2) Nathan D'Amico 12
3) David Donnelly 10 4) John Duffy 11
5) Aodhan Dunn 12 6) Alec Janis 12
Men 4x800 Meter Relay
================================================================================
Class M: # 8:17.86 1996 Ledyard, Ledyard
Min Standar: * 9:10.00
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Branford 8:11.94 8:25.88* 10
1) Luke Arsenault 12 2) Alec Janis 12
3) Ryan Connell 12 4) Nathan D'Amico 12
5) Aodhan Dunn 12 6) Marshall Borrus 11
2 Ellington 8:39.24 8:27.34* 8
1) William Broding 11 2) Thomas Arbeiter 10
3) David Clavet 10 4) Jordan Dixon 12
5) Albert Tebbetts 12 6) Jonathan Wing 12
3 Lyman Hall 8:30.31 8:27.81* 6
1) Brett Bilodeau 12 2) Mike Ransom 11
3) Javier Reyes 12 4) Jon Gill 11
5) Alexandre Fishbein-Ouimette 9 6) Brian Oliveira 9
4 Tolland 8:31.52 8:32.15* 4
1) Josh Bedard 10 2) Ethan Davis 11
3) Noah Johnson 9 4) Alex Medina 12
5) Will Suitor 10 6)
5 Weston 8:16.49 8:33.34* 2
1) Patrick Baber 12 2) Cameron Riach 12
3) Murray Riach 10 4) Elijah Hason 11
5) Brian Babyak 12 6) Cole Clark 12
6 Fitch 8:27.56 8:37.21* 1
1) Cameron Wilhelm 12 2) Conor O'Donnell 12
3) Matt Kerst 10 4) Daelon Morgan 11
5) Tom Readett 9 6) Joel Lee 10
7 Bacon Academy 8:27.73 8:37.53*
1) Daniel Barrack 12 2) Alex Esteve 12
3) Matthew Lund 12 4) Jeffrey Noonan 12
5) Mike Rumbel 11 6) Griffin Waller 12
8 Guilford 9:05.61 8:58.37*
1) Ben Siciliano 11 2) Brendan O'Callahan 9
3) Finn Davidson 10 4) John Reagle 12
5) Lukas O'Callahan 11 6)
9 East Lyme 9:07.60 9:14.27
1) Kyle Wilkinson 12 2) Ryan McCauley 9
3) Jarett Mirecki 11 4) Colvert Moore 10
5) Jonathon Pierce 11 6) John Donnelly 10
10 New Fairfield 8:58.27 9:17.03
1) Daniel Maher 12 2) Jake Nevins 12
3) Jake Stoffel 12 4) Daniel Timmins 12
11 Avon 8:59.15 9:24.15
1) James Grant 12 2) Brett Holtzman 12
3) Mike Thramann 11 4) Collin Pritchard 12
5) Jack Stokesbury 9 6) Jon Hernandez 10
12 Ledyard 8:51.81 9:34.38
1) Joshua Snow 11 2) Cody Hansen 11
3) Nicholas Monroe 12 4) Peter Cronin 9
5) Chad Lockaby 9 6) Rigel Watchman 11
13 E.O. Smith 9:08.97 9:39.06
1) Nick Smith 12 2) Tony Ricci 12
3) Ashim Ranjeet 12 4) Orkan Olgac 10
5) Charles Schwoerer 11 6) Jonas Brown 11
Men 1600 Sprint Medley
===================================================================================
Class M: # 3:40.60 1997 Notre Dame, Notre Dame
Min Standar: * 4:00.00
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Weston 3:44.39 3:40.23# 3 10
1) Cameron Okoro 10 2) Cole Clark 12
3) Chris Petty 12 4) Micah Zirn 12
5) Jake Matluck 12 6) Patrick Baber 12
2 Sheehan 3:44.52 3:45.42* 3 8
1) Steven Mirra 10 2) Matt Baum 12
3) Jon Cantone 12 4) Griffin Cobb 11
5) Patrick Guerrette 12 6) Bryan Allen 12
3 East Lyme 3:48.04 3:49.34* 3 6
1) Christopher Apicelli 12 2) Joshua Lopez 10
3) Gregory Atkinson 12 4) Brandon Dinsmore 12
5) Jared Ayers 12 6) Evan Tryon 11
4 Bacon Academy 3:48.37 3:50.56* 3 4
1) Jacob Fortin 11 2) Matthew Cavaliere 11
3) Alex Esteve 12 4) Griffin Waller 12
5) Christian Burr 11 6)
5 Hillhouse 3:44.78 3:50.75* 3 2
1) Brendon Stewartson 11 2) John T Gardner 9
3) Corey Maddox 12 4) Rajah Stewart 12
5) Xavier Milling 12 6) Sahvion Ali 10
6 Lyman Hall 3:51.42 3:51.08* 3 1
1) James Burnham 12 2) Ryan Woolley 12
3) Brett Bilodeau 12 4) Jon Gill 11
5) Brandon Forbes 11 6)
7 Ellington 3:56.07 3:52.77* 2
1) Wellington Silva 10 2) Dakota Aldrich 10
3) Ian Chandler 12 4) Jonathan Wing 12
5) William Broding 11 6) Kyle Fitzgerald 11
8 Suffield 3:56.41 3:53.97* 2
1) Justin Walch 11 2) Alek Cotnoir 9
3) Thomas Rigby 12 4) Jordan McCray 12
5) Ryan Girardini 11 6) Jacob Arisczewski 9
9 Fermi 3:56.52 3:54.50* 2
1) RaQuan Birdsong 12 2) Tyler Burk 12
3) Cole Magnuson 12 4) Garrett Choiniere 12
5) Matt Evans 11 6) Angelo DeGiule 12
10 Ledyard 3:53.75 3:56.32* 2
1) Fardy Racine 12 2) Michael Lopes 12
3) Eric McCracken 11 4) Aaron Norcia 11
5) Christian Kuss 10 6) Herman Winston 10
11 Lewis Mills 3:58.82 3:57.29* 1
1) Dylan Smelski 12 2) John Keegan 10
3) Wesley Coughlin 12 4) Jackson Morrow 12
5) John Consolini 12 6) Nathan Virovoy 11
12 St. Joseph 3:59.90 3:57.67* 1
1) K'Tory Cobb 12 2) Kyle O'Brien 12
3) James Mas 11 4) Nick Zannis 11
13 Bunnell 3:57.80 3:58.57* 1
1) Cody Scanlan 11 2) Ruvens Exantus 12
3) Alex Ghajar 11 4) Tyler LeComer 12
5) A'Hsantay Manning 12 6) Jason Charles 9
14 Tolland 3:54.65 3:59.82* 2
1) Brody Neimann 12 2) Peter Bade 11
3) Matt Fusco 11 4) Alex Medina 12
5) Alex Allen 11 6)
15 Branford 3:58.49 4:01.56 1
1) Owen Karsmarski 12 2) Zachary Ellison 11
3) Marshall Borrus 11 4) John Duffy 11
5) Joseph Borst 11 6) David Donnelly 10
16 Berlin 3:58.66 4:01.58 1
1) Trevor Gagnon 11 2) Connor Ladd 11
3) Mitchel Maslowski 10 4) Kevin Russell 11
17 New Fairfield 3:56.60 4:07.66 2
1) Brandon Bahr 10 2) Jordan Fairchild 12
3) Jake Nevins 12 4) Jake Stoffel 12
5) Wes Henry 12 6) Daniel Timmins 12
Men High Jump
================================================================================
Class M: # 6-06.75 1990 Eric Callahan, East Lyme
Min Standar: * 5-08
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Raman Mama 12 E.O. Smith 6-02.00 6-00.00* 10
5-08.00 5-10.00 6-00.00 6-02.00
O O XXO XXX
2 Gabriel Abul-Karim 11 Hillhouse 6-02.00 5-10.00* 8
5-08.00 5-10.00 6-00.00
O O XXX
3 Anthony Jordan 12 Waterford 6-00.00 J5-10.00* 6
5-08.00 5-10.00 6-00.00
XO O XXX
4 Michael Lopes 12 Ledyard 6-00.00 J5-10.00* 4
5-08.00 5-10.00 6-00.00
O XO XXX
5 Luke Mueller 12 New Fairfiel 6-00.00 5-08.00* 1.50
5-08.00 5-10.00
O XXX
5 Shawn Fletcher 12 Hillhouse 6-00.00 5-08.00* 1.50
5-08.00 5-10.00
O XXX
7 Brandon Anderson 12 Bacon Academ 6-00.00 J5-08.00*
5-08.00 5-10.00
XXO XXX
7 James Cox 12 Brookfield 6-00.00 J5-08.00*
5-08.00 5-10.00
XXO XXX
-- Austin Lightner 12 East Lyme 5-08.00 NH
5-08.00
XXX
-- Freddy Deleon 12 Stratford 5-08.00 NH
5-08.00
XXX
-- Samuel Whewell 12 East Lyme 5-08.00 NH
5-08.00
XXX
-- Mark Dackow 11 Brookfield 5-08.00 NH
5-08.00
XXX
-- Kennan Sahinovic 12 New Fairfiel 5-08.00 NH
5-08.00
XXX
-- Joaquin Lopez-Watson 12 Ledyard 5-08.00 NH
5-08.00
XXX
-- Jelani Lucas 12 New London 5-08.00 NH
5-08.00
XXX
Men Pole Vault
================================================================================
Class M: # 15-00 2/7/2014 Joseph Fogarasi, Windham
Min Standar: * 10-00
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Joshua Leffingwell 11 East Lyme 13-00.00 12-06.00* 10
10-00.00 10-06.00 11-00.00 11-06.00 12-00.00 12-06.00 13-00.00
P P P O O XO XXX
2 Wes Henry 12 New Fairfiel 11-00.00 12-00.00* 8
10-00.00 10-06.00 11-00.00 11-06.00 12-00.00 12-06.00
P P O O O XXX
3 Ryan Woolley 12 Lyman Hall 12-06.00 J12-00.00* 5
10-00.00 10-06.00 11-00.00 11-06.00 12-00.00 12-06.00
P P P XO O XXX
3 Andrew Peitzsch 12 East Lyme 12-00.00 J12-00.00* 5
10-00.00 10-06.00 11-00.00 11-06.00 12-00.00 12-06.00
P P O O XO XXX
5 Ben Wojcik 11 East Lyme 11-00.00 11-06.00* 2
10-00.00 10-06.00 11-00.00 11-06.00 12-00.00
O XO O XXO XXX
6 Evan Rico 11 Weston 10-06.00 11-00.00* 1
10-00.00 10-06.00 11-00.00 11-06.00
O XO O XXX
7 Patrick Salisbury 12 Woodstock AC 10-00.00 10-06.00*
10-00.00 10-06.00 11-00.00
O XO XXX
8 Brendan Schultz 11 East Lyme 10-00.00 J10-06.00*
10-00.00 10-06.00 11-00.00
XXO XO XXX
9 Isaac Perez 11 Fitch 10-06.00 10-00.00*
10-00.00 10-06.00
O XXX
9 Erik Ouellette 12 Bacon Academ 10-06.00 10-00.00*
10-00.00 10-06.00
O XXX
9 Austin Lieto 12 East Haven 10-00.00 10-00.00*
10-00.00 10-06.00
O XXX
12 Andrew Zych 10 Weston 10-00.00 J10-00.00*
10-00.00 10-06.00
XO XXX
12 Gordon Perrett 11 RHAM 10-00.00 J10-00.00*
10-00.00 10-06.00
XO XXX
-- Daniel Petty 10 Weston 10-00.00 NH
10-00.00
XXX
-- Santino Giannini 12 Branford 11-06.00 DNS
Men Long Jump
================================================================================
Class M: # 22-08 2/12/2011 Evan Rouse, Windham
Min Standar: * 18-08
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Ruvens Exantus 12 Bunnell 20-06.75 20-07.50* 10
19-05.75 20-02.50 FOUL 18-07.25 19-11.50 20-07.50
2 Ian Stuebe 12 Weston 20-08.50 20-03.50* 8
FOUL 20-03.50 FOUL FOUL FOUL FOUL
3 Shawn Fletcher 12 Hillhouse 20-01.00 20-02.75* 6
FOUL 20-02.75 FOUL FOUL FOUL 19-07.75
4 Evan Dolecki 12 Northwestern 20-05.00 20-00.50* 4
20-00.50 18-10 18-11.50 17-09.50 17-07.50 18-02
5 Aidan Kalisher 11 RHAM 19-08.00 20-00.25* 2
18-10.50 20-00 19-10.50 18-08.50 20-00.25 19-04.25
6 Alex Cornell 12 E.O. Smith 21-02.50 19-11.00* 1
19-02.75 18-11.50 19-08 18-01.75 18-11 19-11
7 Gabriel Abul-Karim 11 Hillhouse 21-01.00 19-10.50*
19-10.50 FOUL FOUL FOUL 18-07.75 FOUL
8 Jelani Lucas 12 New London 19-06.25 19-07.75*
19-07.75 19-07.75 19-02.50
9 Christopher Dickey 11 Hillhouse 20-11.00 19-06.25*
18-01.50 18-05.75 19-06.25
10 Jon Cantone 12 Sheehan 20-04.50 19-05.25*
19-05.25 18-08 FOUL
11 Patrick Dowd 9 East Lyme 18-10.00 19-04.25*
19-04.25 FOUL FOUL
12 Kamen Banks 12 Bulkeley 20-09.00 19-02.00*
18-06 18-11.50 19-02
13 Zachary Ellison 11 Branford 19-06.00 18-11.25*
17-05 18-11.25 18-02.25
14 Brandon Anderson 12 Bacon Academ 20-04.00 18-09.50*
18-09.50 FOUL 15-03.50
15 Peter Wu 12 East Lyme 19-02.00 18-08.75*
18-08.75 18-01.50 17-10
16 Anthony Jordan 12 Waterford 18-10.00 18-08.50*
18-08.50 18-07.75 17-11.75
17 Mike Griffith 11 East Haven 20-02.50 18-05.50
18-05.25 18-05.50 FOUL
18 Wellington Silva 10 Ellington 19-05.50 18-01.50
18-01.50 17-02.50 16-02
19 Wesley Coughlin 12 Lewis Mills 18-10.00 17-10.50
17-09.25 17-03 17-10.50
20 Daniel Rodier 12 New Fairfiel 19-03.75 17-09.50
17-09.50 17-02.50 FOUL
21 Luke Saccone 11 Ledyard 19-01.00 17-04.50
17-00 17-00.50 17-04.50
22 Brendan Hawkins 12 St. Joseph 18-09.25 16-00.75
14-08.50 15-06.75 16-00.75
23 Dyvon Champion 12 Bulkeley 19-10.25 15-08.50
FOUL 14-05.50 15-08.50
-- Tyler Lestage 11 Killingly 19-06.00 FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Miggy Gamboa 12 Fitch 18-11.00 FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Josiah Shumaker 12 Ledyard 20-02.00 DNS
-- Santino Giannini 12 Branford 19-00.00 DNS
-- Anthony Stigler 11 E.O. Smith 19-01.50 DNS
Men Shot Put
================================================================================
Class M: # 60-10.75 1980 Mario Marreo, Bristol Eastern
Min Standar: * 38-00
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Abhishek Panigrahi 12 Bethel 50-06.00 49-10.75* 10
46-05.25 47-04.50 47-10.50 49-00.25 49-10.75 49-00.50
2 Blake Wertlieb 12 Weston 45-00.00 45-02.25* 8
44-03.25 45-02.25 42-07.75 44-02 44-04.25 43-10.50
3 Devin Laliberte 12 Bacon Academ 44-07.50 44-06.00* 6
39-03.50 40-09.50 44-03 FOUL 42-06.75 44-06
4 Jalen Gardner 12 Hillhouse 41-08.75 44-03.50* 4
41-04.25 41-02.50 44-00.25 42-09.50 44-03.50 42-04.50
5 Tom Callis 12 Tolland 51-04.00 44-02.75* 2
38-00.75 42-00.75 44-02.75 41-03.25 40-01.75 41-08
6 Larenz Simpkins 11 East Lyme 46-01.75 44-02.50* 1
41-05 43-06.25 43-06 40-09.25 44-02.50 40-04
7 Niam Coward 10 East Haven 41-08.50 43-05.00*
42-06.50 43-05 FOUL 40-07.75 40-03.25 41-06.25
8 Matt Pinney 12 E.O. Smith 45-04.50 43-00.00*
38-11 43-00 42-08.75
9 Joe Minard 12 Woodstock AC 44-02.00 42-08.75*
41-03.25 42-08.75 41-10.75
10 Kyle Madden 11 Brookfield 40-10.25 42-01.50*
38-06.75 40-03.25 42-01.50
11 Kenneth Blinn 12 East Lyme 41-04.50 41-05.25*
41-05.25 40-08.50 40-10.50
12 Eli Rosario Vega 11 Fitch 42-04.00 41-03.25*
41-03.25 40-07 40-10.50
13 Cedrick Lingane 11 Foran 40-03.00 J41-03.25*
38-04.25 41-03.25 38-03.25
14 Mitchell McClenney-Hemps 11 Ledyard 42-02.00 41-03.00*
41-03 39-02 36-06
15 Kobe Covington 11 Torrington 42-04.00 41-00.75*
41-00.75 40-09.75 40-01.75
16 Austin Drexler 11 RHAM 38-08.75 40-01.75*
40-01.75 39-04.75 40-00.25
17 Brian Cass 12 Weston 40-09.50 40-01.25*
40-01.25 39-02.50 39-05.25
18 Brendan Ahern 11 Jonathan Law 38-01.00 39-09.50*
39-09.50 39-01.75 38-07
19 Mark Dow 11 Jonathan Law 39-06.25 38-11.25*
34-09.25 38-11.25 36-06.75
20 Josh Pires 12 Sheehan 40-00.00 38-02.00*
38-02 37-02.25 37-07.50
21 Daniel LaFlamme 12 Watertown 41-03.00 38-01.00*
37-11.25 37-03.25 38-01
22 Connor Mignone 11 Joel Barlow 39-03.00 37-11.75
36-01.75 37-11.75 FOUL
23 Jared Piatnik 11 Bethel 39-01.50 37-08.50
37-02.25 35-05.25 37-08.50
24 Justin Skellett 12 Woodstock AC 38-04.00 37-05.25
37-02.75 37-05.25 FOUL
25 Eric Bottelsen 12 Brookfield 39-05.00 37-00.50
36-03.25 36-09.50 37-00.50
26 Grant Lorusso 12 Watertown 38-11.00 J37-00.50
37-00.50 35-02 34-04
27 Mathieu Wargo 12 Fermi 39-01.00 35-11.50
35-11.50 28-03.50 34-07
28 Max Garber 11 Bunnell 39-01.00 35-05.25
33-07 FOUL 35-05.25
-- Brian Robinson 11 Fitch 44-02.00 DNS
-- Jaylen Murphy 12 Lyman Hall 39-10.00 DNS