Loading
Connecticut MileSplit
Upgrade
Results
Meet Results
Live Results
Rankings
COROS MileSplit50
XC Lists
Indoor Lists
Outdoor Lists
Virtual Meets
XC Team Scores
Compare Athletes
Calendar
Athletes
Teams
Coverage
Photos
Videos
Articles Archive
College Commitments
Training
Registration
About
Setup Meet
FAQ/Help
More
Bibs
Timing Companies
Conversion Calculator
RaceTab
MileSplit Network
Upgrade
Follow Us
Search
Login
Not logged in
Login
Sign Up
Yale Track Classic 1999
Jan 15, 1999
Jan 16, 1999
Coxe Cage
New Haven, CT
Timing/Results
Platt Systems
Meet History
Records
Meet
Venue
Meet Records
Back
High School Boys
High School Girls
Venue Records
Back
High School Boys
High School Girls
Past Meets
2020s
2010s
2000s
Back
2024-01-12
2020-01-10
2019-01-11
2018-01-19
2017-01-20
2016-01-15
2015-01-16
2014-01-17
2013-01-18
2012-01-20
2011-01-21
2010-01-15
2009-01-16
2008-01-18
2007-01-19
2006-01-20
2005-01-21
2004-01-16
2003-01-17
2002-01-18
2001-01-19
2000-01-14
Home
Results
Teams
Elite Performances
Standard
Gold
Silver
Bronze
Meet Results
89
performances met the
MileSplit US Second Team standard
.
HS Girls
Mark
Athlete
Team
3000 Meter Run Finals
10:00.88
Amy Pleckaitis
Amity High School
3000 Meter Run Finals
10:22.67
Janelle Vadnais
St. John the Baptist
3000 Meter Run Finals
10:26.82
Jessica Schenk
Fitch High School
3000 Meter Run Finals
10:41.95
Leif-ann Reilly
Smithtown West
3000 Meter Run Finals
10:49.84
Michelle Wale
Pine Bush
3000 Meter Run Finals
10:56.95
Nicole Boykin
White Plains
300 Meter Dash Finals
41.57
Rachel D'amora
Wilbur Cross High School
400 Meter Dash Finals
58.99
Shayna Staton
Bay Shore
400 Meter Dash Finals
59.00
Rachel D'amora
Wilbur Cross High School
400 Meter Dash Finals
59.29
Shevonne Stoddart
Uniondale
400 Meter Dash Finals
59.57
Neishu Bernard
Samuel J. Tilden
55 Meter Hurdles Finals
8.47
Keisha Haughton
Hillhouse High
55 Meter Hurdles Semis
8.49
Keisha Haughton
Hillhouse High
55 Meter Dash Semis
7.33
Stacey Ann Carr
Mount Vernon
55 Meter Dash Semis
7.37
Carlann Mcbean
Dewitt Clinton
55 Meter Dash Semis
7.38
Bernice Aljoe
Weaver High School
800 Meter Run Finals
2:20.25
Kellie Castro
Bay Shore
800 Meter Run Finals
2:20.83
Jen Kramer
Colonie
800 Meter Run Finals
2:21.29
Anne Hessberg
Academy of the Holy Names
High Jump Finals
5-1.75
Nichole Brundage
Pine Bush
High Jump Finals
5-1.75
Jen Heffernan
Colonie
High Jump Finals
5-4.25
Katie Vanvorst
Minisink Valley
High Jump Finals
5-4.25
Shauna Byfield
Manhasset
High Jump Finals
5-4.25
Diana Jacome
Mercy High School
High Jump Finals
5-8
Cheryl Burdick
Ramsey HS
Long Jump Finals
17-3.5
Amber Proffitt
Hillhouse High
Long Jump Finals
17-5.75
Kim Fogarty
Hendrick Hudson
Long Jump Finals
17-7.75
Moneaque Blackwood
Richmond Hill
Long Jump Finals
17-10.5
Jill Giannini
Plainville High School
Long Jump Finals
18-0.25
Nicolette Chambers
Hillhouse High
Long Jump Finals
18-3.75
Shenae Dawkins
New Rochelle
One Mile Run Finals
5:00.53
Jillian Mastroianni
Sayville
One Mile Run Finals
5:01.01
Jennifer Donovan
Half Hollow Hills East (HHH)
One Mile Run Finals
5:05.83
Danielle Jelley
W. Tresper Clarke
One Mile Run Finals
5:08.03
Amy Pleckaitis
Amity High School
One Mile Run Finals
5:14.27
Rebecca Parsons
John Jay - East Fishkill
One Mile Run Finals
5:18.49
Katie Twarog
Colonie
One Mile Run Finals
5:20.00
Leah Folmsbee
Burnt Hills-Ballston Lake
Pole Vault Finals
11-0
Lauren Contursi
Hunterdon Central HS
Pole Vault Finals
12-0
Michelle Kercado
Monroe-Woodbury
Shot Put Finals
39-2
Melissa Calvanico
Tottenville
HS Boys
Mark
Athlete
Team
3000 Meter Run Finals
8:45.39
Kevin O'connor
E.O. Smith High School
3000 Meter Run Finals
8:45.58
Brian McGovern
Fairfield Prep High School
3000 Meter Run Finals
8:48.33
Neal D'amato
Xavier High School
3000 Meter Run Finals
8:48.99
Ethan Kearns
Ridgefield High School
3000 Meter Run Finals
8:59.28
Joseph Iatauro
Tri-Valley
3000 Meter Run Finals
9:00.67
Tyler McCabe
Stonington High School
3000 Meter Run Finals
9:09.80
David Nash
Arlington High School
400 Meter Dash Finals
49.33
Anthony Enters
Lawrence HS
400 Meter Dash Finals
49.72
Jason Morgan
Lawrence HS
55 Meter Hurdles Semis
7.72
Ricky Gross
Albertus Magnus
55 Meter Hurdles Finals
7.72
Ricky Gross
Albertus Magnus
55 Meter Dash Finals
6.42
Sheldon Simpson
East Hartford High School
55 Meter Dash Finals
6.51
Jermelle Lewis
Bloomfield High School
55 Meter Dash Semis
6.52
Sheldon Simpson
East Hartford High School
55 Meter Dash Semis
6.57
Jermelle Lewis
Bloomfield High School
55 Meter Dash Finals
6.58
Jason Coleman
Middletown High School
55 Meter Dash Finals
6.58
Mike Simeone
Xavier High School
55 Meter Dash Semis
6.62
Jason Coleman
Middletown High School
800 Meter Run Finals
1:59.36
Jason Morgan
Lawrence HS
800 Meter Run Finals
1:59.41
Sean Conway
Massapequa
800 Meter Run Finals
1:59.67
George O'Loughlin
Danbury High School
800 Meter Run Finals
2:00.16
John Fraser
Hall High School
High Jump Finals
6-0
Adrian Cox
Westbury
High Jump Finals
6-0
Jason Pike
Bay Shore
High Jump Finals
6-0
Cassius Byrd
Middletown High School
High Jump Finals
6-0
Tim Pasakarnis
South Windsor High School
High Jump Finals
6-0
Jeff Thompson
Pomperaug High
High Jump Finals
6-0
David Minot
Monroe-Woodbury
High Jump Finals
6-0
Mike Pellicci
Longwood
High Jump Finals
6-0
Rick Rajter
Fonda-Fultonville
High Jump Finals
6-0
Dan Jakiela
Sheehan High School
High Jump Finals
6-0
Kevin Alford
Hendrick Hudson
High Jump Finals
6-2
Greg Hillson
Glastonbury High School
High Jump Finals
6-2
Ed Fotiades
Port Jefferson
High Jump Finals
6-2
Greg Santiago
Brentwood
High Jump Finals
6-2
Steve Ragsdale
Amity High School
High Jump Finals
6-2
James Corbett
Fordham Prep
High Jump Finals
6-4
Michael Diebler
Monroe-Woodbury
Long Jump Finals
22-0.25
Chris Price
Danbury High School
Long Jump Finals
22-1.75
Brian Field
Kellenberg Memorial
Long Jump Finals
23-3.5
Anthony Thomas
Fairfield Prep High School
One Mile Run Finals
4:26.54
Tim Kelly
Smithtown West
One Mile Run Finals
4:28.35
Ren Provey
Fairfield High School
One Mile Run Finals
4:29.05
Robert Dwyer
Berkshire
One Mile Run Finals
4:29.66
Darryl Giard
Saint Bernard High School
Pole Vault Finals
14-0
Aaron Salinger
Hamden High School
Pole Vault Finals
14-0
Lloyd Nolan
Fordham Prep
Pole Vault Finals
14-4
Joe Dicola
Hendrick Hudson